Anne-Bebek

Bebeklerde Emzirme Sıklığı ve Süresi Nasıl Olmalı?

Bebeklerde Emzirme Sıklığı ve Süresi Nasıl Olmalı? Emzirme sıklığı her bebeğe göre değişkenlik gösteren bir durumdur. Fakat yeni doğan bebeklerin sık sık emzirilmesi oldukça önemlidir. Bebeğiniz büyüdükçe emme isteğini ona göre şekillendirebilirsiniz.

Bebeklerde emzirme sıklığı ve süresi nasıl olmalı? sorusu her anne adayının merak ettiği bir konudur. Hamileyken bu gibi konuları araştırarak bilgi edinilmesi gerekiyor. Çünkü bebeğin beslenmesi ilk doğduğu andan itibaren doğru ve sık olmalıdır. Ancak emme sıklığı her bebeğe göre farklılık göstermektedir. Bebeğiniz büyüdükçe emme isteğini ona bırakmalısınız. Özellikle 1 ile 4 aylık bebekler de en uzun emme süresi 2 saatte bir olmalıdır. Ancak bu en uzun süredir. Bebeğinizi yarım saatte ya da saat başı da emzirebilirsiniz.

Aylara göre bebek emzirme süresi her annenin merak ettiği bir konudur. Doğum öncesi ya da doğum sonrası bu konuda bilgili olmalısınız. Anne sütü sindirimi kolay bir besindir. Dolayısı ile bebeklerin midesi hızlı bir şekilde boşalarak acımaya başlıyor. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre zamanında doğan bebeklerin 2 saatte bir kere emzirilmesi gerekiyor. Bu sebeple bebekler ilk doğduklarında hızlı acıkmaya başlar. Yeni doğan bebekler günde ortalama 10 ile 12 kere emzirilmelidir. Fakat prematüre doğan bebekler de emzirme süresi daha kısa olmalıdır.

1-3 Aylık Bebek Ne Sıklıkla Emzirilir?

Bebekler ilk aylarında emme kuvveti olmadığı için aralıksız ememez. Bu yüzden bebeğinizi sık sık emzirmeniz normal bir durumdur. Peki, 1 yaşında bebek ne sıklıkla emzirilir? Bebeğiniz ağladığında, kolik ya da gazı olduğunda emzirmeniz önerilmektedir. 2 aylık bir bebek günde ortalama 7 ile 7 kez emzirilmelidir. Aynı zamanda 2 aylık bebeğinizi 2 ya da 3 saatte bir emzirebilirsiniz. Bebeğiniz uyurken uyandırıp emzirmemelisiniz. Bu durum bebeğinizin uyku düzenini olumsuz etkiler.

3 Aydan Sonra Bebekler Ne Sıklıkla Emzirilir?

Bebeğiniz büyüdükçe emme sıklığı da değişir. Bazı bebekler daha az emerken, bazı bebekler daha çok emmeye başlar. 4 aylık bir bebeğin günde 4 ile 5 kere emzirilmesi gerekiyor. Bebek 6 aylık olana kadar bu şekilde devam etmelidir.

1 Yaşından Sonra Ne Sıklıkla Emzirilir?

Bebekler 1 yaşına kadar ana besin olan anne sütü almalıdır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre bebekler 2 yaşına kadar emzirilmelidir. Dolayısı ile 2 yaşına kadar bebeğinizi emzirebilirsiniz. Bebeğin emme süresinde azalma ya da çoğalma normal bir durumdur. Bazı bebekler büyüdükçe emmeye daha çok bağımlı olabiliyor. Ancak 2 yaşına geldiğinde bıraktırmak için çocuk doktorundan yardım alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu