Sağlık

Kanseri Önleyen 10 Besin

Bu yazımızda sizlere son zamanlarda çok sık rastladığımız hastalıklardan biri olan kanseri önleyen 10 besin hakkında bilgi vereceğiz.

Genetik olarak vücutta ortaya çıktığı olsa da kanser, birçok besinlerin tüketilmesi, sigara, alkol gibi zararlı şeylerin kullanımı ve sağlıksız hayat yaşamımızın getirileri sonucu oluşmaktadır.

Özellikle genetiğiyle oynanmış olan besinlerin gelişi güzel kullanılması ve bunlar içerisinde yer alan kimyasal maddelerin zaman ile hücrelerin yapısını bozmakta ve tümörler oluşmaya başlamıştır.

Direk olarak kanserin oluşumunu engelleyen yiyecekler olmasa da bazı faydalı yiyeceklerin düzenli tüketilmesi ile vücutta direncin artmasına yardımcı olunması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi gibi faydaları sayesinde kanser oluşumuna ya da kanserin ilerlemesine engel olunmuş olmaktadır.

Kanser Oluşumunu Önleyen Yiyecekler

Kanser oluşumunu önleyen 10 besini şöyle sıralayabiliriz;

  1. Brokoli
  2. Kiraz
  3. Sarımsak
  4. Ceviz
  5. Kırmızı meyveler
  6. Kefir
  7. Zerdeçal
  8. Havuç
  9. Kuru baklagiller
  10. Lifli yiyecekler

Brokoli, C vitamini, lif ve betakaroten bakımından zengin olan bu besin birçok kanseri önleme noktasında oldukça faydalı olmaktadır. Ancak fazla tüketilmesi durumun da tiroit yetmezliği hastalığına sebep olmaktadır.

Kiraz, içerisinde ihtiva etmiş olduğu bol miktarda ki flavon ismindeki madde kanser ile mücadele de vücuda ciddi manada fayda sağlamaktadır. Özellikle cilt kanserini önleme de ve cildin sağlık düzeninin kontrolüne de faydalı olmaktadır.

Sarımsak, kanserin oluşmasına engel olduğu gibi hızlı bir şekilde yayılmasının önüne geçmektedir. İçerisinde selenyum ve triptopan isimlerinde maddeler kanser ile mücadele konusunda vücudumuza muhteşem faydalar sağlamaktadır.

Lifli yiyecekler, kanser oluşumunu önlemek ve ilerlemesini durdurabilmek için oldukça önemli olmaktadır. Tahıl ürünleri başta olmak üzere meyve sebzelerde özellik kabuklarında bulunmaktadır. Kayısı bunlardan sadece bir tanesidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu