Sağlık

Vajinismus Tedavisinde Eşlerin Rolü

Vajinismus, kadınlara özgü bir problem olmakla birlikte, çiftler için ortak bir sorundur. Çünkü hem erkek hem kadın için cinsel hayatı çok olumsuz etkileyen ciddi bir problemdir. Vajinismus problemi olan bir eşe sahip olan erkek, anlayışlı ve sabırlı, hoşgörülü olmadığı sürece tedavi süreci olumsuz etkilenmekte ve süreç uzamaktadır.

Vajinismus Tedavisinde Erkeğin Etkisi

Vajinismuslu  kadın hem fizyolojik olarak hem de psikolojik açıdan kendini yetersiz hissettiği için, erkek cinsel içerikli vurgularda bulunmamalıdır. Cinsellik ibaresi kullanılarak sevgi cümlelerinin kullanılması kadını daha olumsuz etkileyecek; sürecin düzelmesi yerine uzamasına neden olacaktır.  Vajinismusu kadının yenmesi için erkek, suçlu aramadığını ve her konuda olduğu gibi bu konuda da destek olacağını ifade etmelidir. Kendi çıkarlarını gözetmeksizin kadını yüreklendirmeli ve bu süreçteki davranışların yönlendirilmesini kadına bırakmalıdır.

Vajinismus Tedavisinde Erkeğin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Vajinismus tedavisinde bazı görevler verilir ve bu görevlerin yerine getirilmesinde erkek, pozitif katkı sağlamalıdır. Eşinin desteğini hisseden kadın kendini daha güvenli hissedecek, tedavi süreci kısalacaktır. Bu aynı zamanda eşlerin bağlılığını artıracak ve ilişki de daha sağlamlaşacaktır.

Vajinismus kadın  kaprisi değil, kadın için ciddi bir rahatsızlıktır. Bu erekek tarafından unutulmamalı, gerekli saygı gösterilerek; küçümseme ya da aşağılamalara zemin hazırlanmamalıdır.

Cinsel hayatın olmadığı bir evliliğin eksik olacağını her kadın bilir. En başta çocuk sahibi olmanı en önemli etkeninin cinsel birleşme olduğunu bilen kadın, suçlanmalar karşısında daha tedirgin olur. Böyle bir durumda, kadının eşinden daha da uzaklaşmasına neden olcağı için evlilikleri bitme noktasına getirebilir. Bu yüzden eş, suçlu aramadan, eşini cesaretlendirmeli ve eşinin elini asla bu süreçte bırakmamalıdır.

Sabır ve anlayış, evlilik için her konuda kadı ve erkek iççin olması gereken önemli detaydır. Bu iki duygusal davranışla, erkek olarak vajinismus tedavisindeki rol eksiksiz tamamlanırken; hem cinsel hayatınızı düzenleyebilir hem de uzun ve mutlu bir evliliği yaşayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu