Sağlık

Demir ve Vitamin Hapları Şişkinlik Yapar mı?

Beslenmedeki sorunlar nedeniyle  demir ve vitamin eksikliği  görülebilmektedir.  Bunu gidermek için alınan takviyeler de bazı durumlara neden olabilir.

Demir Hapları Kilo Aldırır Mı

Demir ve vitamin hapları şişkinlik yapar mı  kilo aldırır mı sorusu, özellikle kilo takıntısı olan kadınların merak ettiği bir sorudur. Şişlik, ödem durumu ya da kilo alımı demir hapları ile olmaz. Yani demir takviyesi herhangi bir şekilde ödem yapmaz ya da kilo aldırmaz. Kortizondan tamamen farklıdır. Eğer ödem ve şişlikten şikayetçiyseniz bunun yaşam tarzınız, beslenmede yapılan bazı hatalarla ya da kortizonlu ilaçlarla ilgisi olabilir.ancak demir hapları bunun dışında başka yan etkiler gösterebilir: Demir hapları, ishal, kabızlık, mide sorunları, dışkıda koylaşma gibi etkiler gösterebilir.

Demir eksikliği durumunu gidermek, kilo verme sürecinize katkı sağlayabilir. Çünkü demir, kas yapısına ciddi artı getirir. Spor yaparken ya da gün içinde kendinizi halsiz, güçsüz hissettiğinizde demir eksikliğinin buna neden olması bir ihtimaldir.

Vitamin Kullanımı Kiloya Neden Olur Mu

Vitamin hapları kilo aldırır mı şeklinde soru soranlar için de demir eksikliğindeki gibi yanıt vermek mümkündür. Vitaminlerin gelişigüzel kullanımı, bazı yan etkiler getirebilir, ancak kilo alımı ile pek de ilgili değildir. Mide bulantısı, karın ağrısı, kusma, ishal ve hızlı kilo kaybı vitamin ilaçlarının kontrolsüz şekilde alınmasının bazı sonuçlarıdır.  Ayrıca D vitamini fazla almak, böbrek taşına neden olabilmektedir. E vitamini gereksiz ve çok miktarda alınırsa zehirlenmelere neden olabilir. K vitamini zehirlenmesi de kontrolsüz alımlarda olabilir. C vitamini gereksiz yere fazla alınırsa kusma, kramplar halinde kendini belli edebilir. B1 vitamini, sinir sistemi üzerinde olumsuz etki yapar. Baş ağrısı, alınganlık ve uyku bozukluğu gibi durumlar olabilir.  Vitamin ilaçları kontrolsüz alınırsa şişlikten daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu