Teknoloji

Facebook 3D Özelliği

 

Facebook yeni yapacağı güncelleme ile kullanıcılarını 3D Fotoğraf atabilmelerini sağlayacak. Peki ama nasıl?

Yapılan F8 konferansında detayları hakkında bilgi verilen 3D fotoğraf ile kullanıcıların daha etkin olarak Facebook’u kullanabileceklerine imkan sağlanacağı bilgisi verildi. Telefonlarının portre modu ile 2D çekecekleri resimleri 3D haline getirecekleri bir uygulama sayesinde profillerine 3D fotoğrafların yüklenebilmesine imkan sağlanmaktadır.

Facebook 3D Nasıl Kullanılır?

Facebook yakın zamanda tanıtımını yaptığı 3D fotoğraf özelliğini artık kullanıma sundu. Yeni gelen bu özellik sayesinde siz de resimlerinizi daha derinlik hissi yaratabileceğiniz şekilde profilinize yükleyebileceksiniz. İsterseniz haber kaynağınıza da bu resimleri atabileceksiniz. Sadece resim yüklerken sağ üstte bulunan 3 noktaya tıklayarak oradan 3D seçmeniz yeterli olmaktadır. Bu şekilde resimlerinizi 3 boyutlu olarak yükleyebileceksiniz. Ancak bunun için çekilen resmin daha derinlik efekti verecek olan portre modunda çekilmiş olması gerekmektedir. Bunun dışında çekilen resimler 3 boyutlu hale getirilememektedir.

Sanal Gerçeklik

Aynı zamanda sanal gerçeklikte de bu resimlerin görülebilmesine imkan sağlanmaktadır. Bunun için Oculus Go’daki Oculus tarayıcısını ya da  Oculus Rift’teki Firefox kullanmanız yeterli olacaktır.

Fotoğrafların 3 boyutlu hale getirilmesi yeni bir işlem olmasa da Facebook içerisinde entegre edilmiş olarak kullanılabilmesi daha kullanışlı bir hale gelmesine imkan sağlamaktadır. Uygulamalar ya da programlar ile fotoğrafların 3 boyutlu hale getirilebilmesi mümkünse de Facebook sayesinde bu işlem için ayrı bir uygulama kullanmanıza gerek kalmayacak. Dünya üzerinde en çok kullanıcıya sahip olan sosyal medya uygulamalarından olan Facebook yaptığı yeniliklerle de kullanıcı sayısını arttırmayı hedefliyor. Son dönemlerde kullanıcılarının kişisel bilgilerinin sızdırılması gibi bir skandalla adından söz ettirse de kullanıcıları bu durumun pek de etkilemediği görülüyor. Yapılan yeni uygulamalar sayesinde Facebook kullanıcı sayısını arttırmaya devam ediyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu