Sağlık

Gribe İyi Gelen Yiyecek ve Bitki Çayları Nelerdir?

Gribe İyi Gelen Yiyecek ve Bitki Çayları Nelerdir? Kış mevsiminde gribi iyileştiren besinler sıklıkla sorgulanmaktadır. Grip sırasında ne yiyeceğinizi iyi seçmek, bağışıklık sistemini güçlendirmenin mükemmel bir yolu olduğundan, ateş, burun tıkanıklığı, vücut ağrısı ve yorgun hissetme gibi bazı semptomları hafifletmeye yardımcı olduğundan, sağlığınızı büyük ölçüde iyileştirebilir.

Gribe İyi Gelen Yiyecek ve Bitki Çayları Nelerdir? Grip sırasında vücudun virüsle savaşmasına yardımcı olacak kalori ve sıvı alımını artırmak ve ayrıca oluşabilecek toksinlerin atılmasını kolaylaştıran idrar atılımını artırmak da önemlidir. Ek olarak anason çayı ve tarçın çayı gibi antimikrobiyal özelliklere sahip bitki çayları veya papatya ve ekinezya gibi dekonjestan özelliklere sahip bitki çayları içmek grip semptomlarıyla daha kolay mücadele etmek için iyi stratejiler olabilir. Gribi iyileştiren besinler:

Sebze Çorbası

Gribi iyileştiren besinler söz konusu olduğunda sebze çorbası bir adım öne çıkar. Sebze çorbası içmek salgıların incelmesine ve daha kolay balgam atılmasına yardımcı olur. Ayrıca sıcak sebzelerden çıkan buhar da burnunuzu temizlemeyi kolaylaştırır. Tavuk çorbası, vücudun güç kazanmasına ve bağışıklık sisteminin direncini yükselmesine olanak tanıyan A vitamini, C vitamini, E vitamini ve protein içerdiğinden iyi bir soğuk çorbaya harika bir örnektir. Ayrıca çorba, ateş durumunda faydalı olan vücut ısısını düzenlemeye destek olan mineraller olan sodyum ve potasyum içerir.

Meyve ve Sebzeler

Meyve ve sebzeler su, lif, C vitamini, A vitamini ve çinko miktarını artırarak vücudun savunmasını artırarak vücudun virüse karşı daha iyi tepki vermesini sağlar. Bağışıklığı güçlendiren çilek, portakal, ananas ve limon gibi yüksek C vitamini içeriği nedeniyle en uygun narenciye meyveleridir. Ayrıca lahana, havuç ve domates gibi sebzelerin tüketimini arttırmak da ilgi çekicidir çünkü bunlar, bağışıklık sistemini güçlendiren ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan bir antioksidan bileşik olan beta-karoten kaynağıdır. İştahsızlık, hastalığın uzamasına neden olabilecek yaygın bir grip belirtisidir. Bu nedenle yukarıda belirtilenler gibi besleyici, kolay sindirilebilir ve su açısından zengin gıdaların tüketilmesi gripten kurtulmaya yardımcıdır.

Bitki Çayları

Gribi iyileştiren besinler arasında bitki çayları da var. Çay, grip için harika bir ev ilacıdır çünkü nemlendirmenin yanı sıra sıcak alınan bir içecektir ve buharı burun tıkanıklığını yok etmeye yardımcı olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu