Sağlık

Günde 10 Bin Adımın 10 Önemli Faydası Nelerdir?

Günde 10 Bin Adımın 10 Önemli Faydası nelerdir? İnternet üzerinde günde 10 bin adım atmanın bir çok faydası olduğuna dair bilgiler bulunuyor. Peki, bu bilginin gerçeklik payı bulunuyor mu?

Günde 10 Bin Adımın 10 Önemli Faydası nelerdir? Günde 10 bin adım atmak yararlı mı? Uzmanlara göre gün içerisinde uzun yürüyüşler kişilerin sağlığını ve motivasyonunu arttırıyor. Düzenli olarak spor yapmanın ilk kuralı yürüyüş yapmaktır. Düzenli ve tempolu olarak yapılan yürüyüşler fiziksel sağlığın korunmasını sağlıyor. Bu yazımızda sizlere10 bin adımın sağlığa faydalarından bahsedeceğiz.

1-Kanserden Korur

Günlük yürümek kansere yakalanma riskini düşürür. Bağırsakların daha düzenli ve hızlı çalışmasına yardımcı olur.

2-Kalp Sağlığını Korur

Düzenli olarak yürüyerek kandaki kolesterol seviyesini dengeleyebilirsiniz. Ayrıca günde 10 bin adım yürüyerek damar sağlığını koruyabilirsiniz.

3-Zayıflama Konusunda Yardımcı Olur

Kilo vermek için insanlar sürekli olarak internet üzerinde araştırma yapıyor. Vücudumuzdaki fazla kilolardan kurtulmak için günlük yürüyüş yapabiliriz.

4-Diyabet Riski Azalır

Günde 10 bin adım atarak diyabet riskini azaltabilirsiniz. Vücuttaki insülin direnci kırıldığı zaman kandaki şeker seviyesi düzene girecektir.

5-Uyku Kalitesini Arttırır

Uyku kalitesini arttırmak için yürüyüş yapabilirsiniz. Hayatın getirdiği stres uyku sorunlarına neden olabiliyor. Uykusuzluk problemi görüldüğü zaman insanlar ilaç kullanmaya başlıyor. Düzenli yürüyüş yaparak stres oranını düşürebilirsiniz.

6-Alzheimer Riskini Azaltır

Günlük yapılan yürüyüşler Alzheimer ve erken bunama riskini azaltıyor. Günlük düzenli olarak atılan adımlar beynin daha da kuvvetlenmesini sağlıyor.

7-Depresyon Riskini Azaltır

Günde 10 bin adım atarak endorfin ve seratonin hormonlarının salgılanmasını sağlayabilirsiniz. Bu da günlük yaşadığınız stresin azalmasını sağlıyor.

8-Cinsel Hayatı Etkiler

Cinsel aktiviteyi arttırmak için yürüyüş yapabilirsiniz. Yürüyüş sayesinde vücut kendi dengesini kurarak ihtiyacı olan hormonları salgılar.

9-Bağışıklık Sistemini Güçlü Hale Getirir

Yürüyüşle beraberken akışını hızlandırabilirsiniz. Kan akışının hızlanması bağışıklık sisteminizi de güçlendirir.

10-Osteoporozu Engeller

Kas ve eklemlerin güçlendiren düzenli yürüyüşler osteoporozu engeller.

10.000 Adım Kaç Kalori Yakar

10 bin adım atarak günlük 400-500 kalori harcayabilirsiniz. Temponuzu arttırarak yürüyüş yaparsanız daha fazla kalori yakabilirsiniz. Yürüyüş yaparak yağ yakmak için nabız durumuna göre temponuzu ayarlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu