Sağlık

Kanser Ne Kadar İlerler

 

Kanser her geçen gün daha çok tedavi edilebilen bir hastalıktır.  Ancak yakalanan kişilerin sayısı da artmaktadır.  İlerlemesinin engellenmesi hayati öneme sahiptir.

 Hızlı Ve Yavaş Yayılan Kanser

Kanser ne kadar ilerler  sorusu kanserli bölgede yayılan türden mi yoksa yayılmayan özellikte mi madde olduğu ile ilgilidir. Bu aşamada tümörün özelliği devreye girer. Her tümör kötü huylu olmayabilir. İyi huylu tümörler, uzun yıllarda çok az yayılır  ve ölüm riski de bu açıdan azdır. Ancak kötü huylu tümör varsa çok acil şekilde engellenmesi gerekmektedir.  Kötü huylu tümörde hasta eğer önlem almazsa, vücudun her yerine bile yayılabilir. Bu aşamaya gelmeden gerekirse organın alınması ile kanser yok edilmelidir.  Kötü huylu kanserin yayılımı önce yakındaki organlar sonra da bütün dolaşım sistemidir. Dolayısıyla her organ etkilenebilir.

 İyi huylu kanserde  büyüme nedeniyle bazen çıktığı yere göre bir işlev bozukluğu olabilmektedir. Örneğin beyinde çıkan bir iyi huylu tümör, uzun süre daha alınmazsa gözde görme kaybına neden olabilir.  Bu da parça ile ilgili bir durumdur. Parça büyüdüğünden başka organı engelleyebilir.

 Kanserin İlerlemesini Engellemek

 Kanserin ilerlemesini engellemek için en önemli müdahale  fark edilmesi için rutin check up yaptrmaktır. Genetik olarak kanser hastalığı olan aileler, özellikle 35li yaşlardan sonra rutin kontrollerini yaptırmalı, olası önlemler çin zaman kazanmalıdır.  Eğer erken dönemde bir kötü huylu kanser varsa doktor yönlendirmesi ile kemoterapi ve radyoterapi gibi tedaviler yapılır. Ancak yeniden çoğalma riski olduğundan mutlaka yaşam şartları iyileştirilmelidir. Kanser temelde bir bağışıklık hastalığı olduğundan   bunu kötü etkileyen her şeyden kaçmak gerekir. sigara  içmeyi bırakmak, beslenmeyi doğal şekilde yapmak önemlidir. hastanın kendisini motive etmesi, etrafta büyük stres yaratan durumlar olmaması da önemlidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu