Güzellik

Kepek Problemini Azaltan Doğal Yöntemler Nelerdir?

Kepek Problemini Azaltan Doğal Yöntemler Nelerdir? Kepek, cildin en dış yüzeyinden dökülen ölü hücrelerden oluşur. Peki kepekten kurtulmak mümkün müdür?

Kepek Problemini Azaltan Doğal Yöntemler Nelerdir? Kepeğe iyi gelen bitkisel ve doğal yöntemlerle evde çözümler üretmek mümkündür. Gençten yaşlıya, kadından erkeğe toplumun birçok kesiminden insanı etkileyen saç kepeği ile ilgili şikayetler son dönemde artmaya başladı. Saç kepek görünümünde birden fazla faktör vardır.

Kepek İçin İyi Nedir?

Kepek miktarını azaltmak veya kepek tedavisini desteklemek için çeşitli bitkisel ürünler kullanılabilir, yaşam tarzı değişiklikleri yapılabilir. Ancak konu saçtaki kepeklerden kurtulmak olduğunda alınabilecek pek çok önlem ve dikkat edilmesi gereken pek çok durum vardır. İşte kepeğe iyi gelen doğal yöntemler ve bitkisel çözümler…

Çay Ağacı Yağı (Çay Ağacı Yağı)

Çay ağacı yağı, akneden sedef hastalığına kadar değişen cilt koşullarını tedavi etmek için tarih boyunca kullanılmıştır. Ayrıca kepek semptomlarını antienflamatuar özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Hassas cilde sahip kişilerde çay ağacı yağı tahrişe neden olabilir. Bu nedenle doğrudan cilde uygulanmadan önce hindistancevizi yağı gibi bir yağ ile seyreltilmelidir.

Hindistancevizi Yağı

Hindistan cevizi yağının potansiyel antimikrobiyal özellikleri, kepeğe neden olabilecek mikrobiyal faktörlerle savaşır. Nemlendirici özelliği cildin nemini arttırır, egzama ve kepek semptomlarını azaltabilir.

Aloe Vera

Aloe vera ayrıca antimikrobiyal ve antifungal özelliklere sahiptir. Araştırmalar, aloe veranın bu özellikleriyle kepeğe iyi gelebileceğini gösteriyor.

Probiyotik Alımı

2017 yılında yapılan bir çalışmada, probiyotik Lactobacillus paracasei NCC2461 ST11’i 56 gün boyunca almanın kepek sorununu orta dereceden şiddetli seviyeye indirdiği gösterilmiştir. Tam etki mekanizması bilinmemekle birlikte probiyotiklerin bağışıklık sistemini güçlendirdiğine ve kepek oluşumunu azalttığına inanılmaktadır.

Kabartma Tozu

Kabartma tozu, en iyi bilinen kepek ilaçlarından biridir. Önce saçınızı ıslatın ve saç derinize bir paket veya bir avuç kabartma tozu dökün ve iyice ovalayın. Ardından durulayın. Bunu saçınızı yıkamadan önce haftada 3 kez yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta bu yöntemi yaparken saçınızı yıkarken şampuan kullanmamanız gerektiğidir. Önce saçınızda kuruluk göreceksiniz. Saçınız doğal bir yağ üretecek ve yumuşaklığını geri kazanacaktır. Tekrar hatırlatmamız gereken nokta, cildinizin bu yöntemlere karşı alerjik reaksiyon göstermesi ihtimaline karşı öncelikle bir uzmana başvurmanız gerektiğidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu