Sağlık

Kiraz Sapının Faydaları

İdrar sökücü özelliği ile zayıflamaya yardımcı olan kiraz sapının yararı yalnız bununla sınırlı değil elbet. Böbrek dostu olarak nitelendirebileceğimiz kiraz sapı, bedenimizi zararlı maddelerden korumak gibi bir fonksiyonu da gerçekleştirmekte. Kiraz sapı ayrıca birçok derde deva olan bir alışkanlık olarak hayatımızda yerini alıyor. Peki, kiraz sapının bilinmeyen özellikleri nelerdir, isterseniz buna biraz değinelim.

Kiraz Sapının Faydaları
Kiraz Sapının Faydaları

Kiraz Sapı Sağlık Kaynağı

Kiraz sapının böbreklerde hareket olanağı sağlayan ve bedendeki fazla suyun atılmasıyla kilo vermeye yaradığını biliyoruz. Bilmediklerimiz arasında ise; romatizma, eklem kireçlenmesi, gut ve damar sertliği de bulunuyor. Kiraz sapı ürat tuzları ve ürik asitlerin bedenden atılmasını sağlamakta ve dolayısıyla böbreklerde taş oluşmasına ve safra kesesinde bulunan taşın dökülmesine olanak sağlamaktadır.

Kiraz Sapının Faydaları
Kiraz Sapının Faydaları

Kiraz sapına bu özelliği kazandıran içindeki antosiyanin. Antosiyanin ayrıca kalp ve damar hastalıkları riskini azaltan bir madde. Kiraz sapının bir başka özelliği de doğal uyku düzenini sağlayan melatonin içermesi. Melatonin de uyku düzenin yanı sıra yaşlanma sürecine olumlu etki eden bir madde olarak biliniyor, ayrıca melatoninin hafıza kaybına iyi geldiği de bilimsel bir gerçek. Kiraz sapının yararı bununla sınırlı değil elbet, içeriğinde bulunan beta karoten de kanser önleyici bir etki sunuyor.

Kiraz’ın faydaları üzerine yapılan araştırmalar, kalp sağlığına olan yararlarını gün ışığına çıkarmakta. Diyetlerde kirazın kullanılması sonucu bedende enfeksiyona karşı direnç görülürken, kalp riski ve diyabet hastalıklarına karşı olumlu etkisi de görülmüştür. Kiraz tüketimi sonucu karın bölgesinde yağlanmanın azaldığına dair bulgular da mevcuttur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu