Teknoloji

Klavyelere Sıvı Döküldüğünde Neler Yapılmalı?

 

Bilgisayar kullanımının neredeyse her evde olması ile birlikte farklı sorunların da yaşanması ihtimali artmıştır. En çok yaşanan sorunlardan birisi olan klavyeye sıvı dökülmesi sorununun çözümü için yazımıza bir göz gezdirin.

Bilgisayarda işlerimizi hallederken ya da bir yazı yazarken kahve, çay ya da su gibi sıvılar da tüketilmektedir. Bir anlık dikkatsizlik sonucunda bu tarz sıvıların klavyeye dökülmesi neredeyse hepimizin yaşadığı olaylardan birisidir. Ufak önlemler alarak bu sorunun yaşanması engelleneceği gibi sıvı dökülmesinde klavyenin devrelerinin kısa devre yapmadan sorunun çözülmesi de mümkündür.

Engelleyici Tedbirler Alınmalı

Öncelikli olarak bu tarz sorunların yaşanmaması için bilgisayar kullanırken sıvı tüketilmemelidir. Klavyenin arızalanmasının yanı sıra bilgisayarınızın elektrik aksamlarına kaçan sıvılar anlık olarak kısa devre yaşanarak sizlere elektrik çarpmasına neden olabilir. Elektrik şebekelerinden beslenen bilgisayarların kısa devre yapması ve bu nedenle sizlere elektik çarpması ölümlere yol açacak sonuçlar doğurabilir. Su ya da gazlı içecekler gibi sıvılar tüketildiğinde mutlaka ağzı kapatılmalıdır. Ağzı kapalı olan bu tarz içecekler düşseler bile dökülmeyeceklerinden bu tarz sorunları yaşamanız engellenebilir.

Hemen Elektrikle Olan Bağlantısı Kesilmeli

Klavyeye sıvı dökülmesinde ilk yapılacak işlem elektrikle olan bağlantısının kesilmesi olacaktır. Eğer sıvı sadece klavyeye temas etti ise bilgisayarla olan bağlantısı çıkartılarak ya da kablosuz klavye gibi pille çalışıyorsa pilleri çıkartılması gerekmektedir. Elektrik akımları devrelerinde gezerken sıvı temas etmesi sonucunda kısa devre yaşayarak bir daha çalışmamasına neden olabilir.

Elektrik bağlantısı kesildikten sonra yapılacak olan diğer işlem de uygun şekilde kurutmak olmalıdır. Tam olarak kurumayan klavyeye tekrar elektrik gelmesi durumunda kısa devre yaşanacağından klavyeniz tekrar çalışmayacaktır. İçini açtığınız klavyenin kuruması için biraz güneşte bekletmeniz tam olarak kurumasına yardımcı olacaktır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu