Teknoloji

Lojistik

Lojistik

Lojistik, geleceğin mesleği olarak vurgulanan sektörlerden biri ve aslında çok basit görünen, detaylı bakıldığında karmaşık süreçlere sahip bir kavram. Günümüzde üniversite öğrencileri tarafından sıkça tercih edilen lojistik bölümünün bu kadar popüler olmasının sebeplerinden biri de, gelecek 10 yıl içinde Türkiye’nin lojistik alanında dünya çapında ilk 5 ülke arasına girmesi olacaktır. Bunun yanında lojistik, sürekli devinen ve sürekli gelişen bir kavram olmakla birlikte gıda sektörü gibi asla vazgeçilmeyecek olan sektörlerden biridir.

Aynı zamanda lojistik, üretimin olduğu her yerde mutlaka olacak, ürünler mutlaka bir yerden başka bir yere sevk edilecektir. Bu taşıma işlemi, kara, hava, deniz veya tren yolu aracılığıyla yapılabilir. Ürünler, tek bir yolla taşınabileceği gibi birkaç taşıma şekli birleştirilerek de taşınabilir, buna multimodal taşımacılık adı verilir.

Multimodal Taşımacılık

 

Multimodal taşımacılık, tek bir taşıma şeklinin yetersiz veya pahalı olduğu yerlerde kullanılan, 2 veya daha fazla taşıma şeklinin kombine edilmesiyle, fiyat ve teslimat süresi bakımından en uygun olan taşıma şeklidir. Örneğin hava yolu taşımacılığının yüksek maliyetli ve deniz yolunun da daha düşük maliyete sahip fakat daha uzun teslimat süresi sunması bakımından bu iki taşıma yolu sıklıkla kombine edilir. Böylelikle bir yükün hem deniz hem havayolu ile taşınması, fiyat bakımından havayolu taşımacılığından düşük, transit süre bakımından da deniz yolundan çok daha kısa olacaktır. Örnekler deniz yolu + tren yolu + hava yolu gibi taşıma şekilleriyle artırılabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu