Sağlık

Rahim Ağzı Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Rahim Ağzı Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir? Rahim ağzı kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden bir tanesidir. Modern dünyanın yaygın hastalıklarından biri olan rahim kanseri hakkında bazı detayları sizlere sunuyoruz.

Rahim Ağzı Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir? Rahim ağzında gelişen kanser türlerinden bir tanesidir. Rahim ağzının yüzey bölümünü oluşturan hücrelerin farklılaşması nedeniyle kanser hücreleri ortaya çıkar. Erken teşhis sonrası tedavi edilmediği zaman rahim ağzı kanserine yakalanırsınız.

Rahim kanserini tetikleyen temel konu ‘HPV’ virüsüdür. HPV genital siğillere neden virüslerden bir tanesidir. Bu virüs cinsel yolla bulaşmaktadır. Rahim ağzı kanseri dünyada en sık görülen jinekolojik problemlerin başında gelmektedir. Serviks, rahmin vajinaya bağlandığı bölümdür. Cinsel yolla bulaşan HPV virüsü rahim ağzı kanserini tetiklemektedir. Bir çok kadın bu virüse maruz kaldığı zaman bağışıklık sistemi vücudu virüse karşı korur. Ancak bazı kadınlarda bu etki ortaya çıkmayabilir.

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri

Rahim ağzı kanseri belirtilerinden bir tanesi vajinal kanamadır. Diğer sık görülen belirtilerden bir tanesi de cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilmesidir. Normal şekilde ilerlemeyen aşırı vajinal akıntı, adet döngüsünün anormal şekilde bozulmasına neden olabiliyor.

Daha sonraki evrede anormal vajinal kanama kansızlık sorununun ortaya çıkmasına neden oluyor. Ayrıca ortaya çıkan kitle nedeniyle idrar yollarında tıkanıklık meydana gelebilir.

Rahim Ağzı Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Serviks kanseri bu bölgede yer alan sağlıklı hücrelerin mutasyon geçirmesiyle meydana gelir. Sağlıklı hücreler belirli bir döngü içerisinde bölünür. Mutasyon nedeniyle hücre döngüsü bozulur ve anormal şekilde çoğalmaya başlar. Anormal hücre artışı da tümörlere neden olur.

HPV virüsü serviks kanserlerinin büyük bölümünde yer alır. HPV cinsel yolla bulaşan virüslerden bir tanesidir. Cinsel ilişki nedeniyle yayılım gösterir. Yüzlerce HPV virüsü bulunur. Serviks kanseri vakalarının büyük bölümü HPV-16 ve HPV-18 türleri yüzünden ortaya çıkar. HPV taşıyan çoğu kadında serviks kanseri gelişmemektedir.

Rahim Ağzı Kanseri Tanısı Nasıl Konur?

Rahim ağzı kanseri başlangıçta çok fazla şikayete neden olmamaktadır. İlk olarak hastanın tıbbi öyküsü öğrenilir ve fizik muayenesi yapılır. Fizik muayene sonrasında genital bölge incelemesinde şüphe uyandıran lezyonların varlığı da incelenir. Servikal tarama testi ile bu sorunlar ortaya çıkarılır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu