Sağlık

Sırt Ağrısı Neden Olur, Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sırt Ağrısı Neden Olur, Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir? Genel olarak sırt bölgesindeki omurganın iki tarafında bulunan kasların gerilmesinden kaynaklanan sırt ağrısı, hareketsiz yaşam ya da stres gibi nedenler ile kendini gösterebilmektedir. Bazen de sırt bölgemize yakın konumdaki omzumuz, boynumuz ya da sırtımızda bulunan sinirlerin farklı sebeplerden dolayı baskı altında kalması ile de ağrı yaşanabilmektedir.

Sırt Ağrısı Neden Olur, Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir? Zaman zaman şiddetli ağrıların yaşandığı bu durum, çoğu insan tarafından ihmal edilen sağlık sorunlarından bir tanesidir. Ancak kas ağrısına ya da strese bağlı olarak gelişen sırt ağrılarının altında başka ciddi rahatsızlık belirtileri de yatabilir. Bu nedenle hayat kalitesini etkileyip uzun ve sancılı bir sırt ağrısına sahip olan kişilerin mutlaka doktor muayenesinden geçmesi tavsiye edilmektedir.

Sırt Ağrısı Neden Olur

Kişilerin yaşamış olduğu sırt ağrısı rahatsızlıkları sürekli devam eden bir ağrıya dönüştüyse ve 6 aydan daha uzun süredir devam ediyorsa bu durum, sırttaki sinirlerin ve kasların zarar görmesine sebep olarak ciddi bir rahatsızlığa işaret edebilir. Sırt ağrısı herhangi bir kazadan sonra ya da çarpma durumunda oluştuysa o bölgede zedelenme olmuş olabilir. Bu durumda gerekli teşhisin konulabilmesi için bazı görüntüleme teknikleri ile kan tahlilleri yapılmaktadır.

Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir

Bu durumdan muzdarip olan kişilerin en çok merak ettiği mevzuların başında sırt ağrısına iyi gelen yöntemlerin varlığı yer almaktadır. Cerrahi müdahale gerektirmeyen durumlardaki sırt ağrılarında kullanılabilecek bazı yöntemler mevcuttur. Sırt ağrısına iyi gelen bu yöntemleri deneyip duruşumuzu, oturmamızı ya da sırt ağrısına sebep olan rutinlerimizi değiştirip ağrılarımızı hafifletebiliriz. Hatta bu ağrıların iyileşmesine yardımcı olabiliriz. Sırt ağrısına iyi gelebilecek yöntemleri şu şekilde ele alabiliriz:

  • Düzenli egzersiz yapıp sırt kaslarını güçlendirmek,
  • Dik oturmaya ve dik yürümeye özen göstermek,
  • Ağır kol ve sırt çantası taşımamaya özen göstermek,
  • Ani ve sert hareketler yapmaktan kaçınmak,
  • Kilo ile uyumlu olan sertlikteki ortopedik yataklarda uyumak,
  • Aşırı kilolu olmak sırt ağrısına sebep olacağından ideal kiloya ulaşmaya çalışmak,
  • Fizik tedavi alan kişiler için hareketlerini aksatmadan yapmaya özen göstermek.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu