Sağlık

Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak Mantarı

Mantar enfeksiyonları, deri ya da tırnak örneğinin mikroskopta incelenmesiyle kolayca tespit edilir. Tırnaktan alınan örneklerin incelenip, özel besiyerleinde üretilmesiyle mantarların varlığı saptanır.

“Tırnak mantar” enfeksiyonu hiçbir zaman kendiliğinden iyileşmez. Doktorunuz tarafından önerilen ilaç tedavisi uygulanmalıdır ve önerilere uymak hayati önem taşır. “Tırnak mantarı” enfeksiyonunda doktor tarafından önerilecek ilaç, hastalığa neden olan mantarın orataya çıktığı ve geliştiği yere yani tırnak yatağına yaklaşır ve enfeksiyonu ortadan kaldırır. Bu sebeple doktor tarafından önerilen doz ve sürede kullanacak ilaç ile tedavi gerçekleşir.

“Tırnak Mantarı” tedavisi, hastalığa tanı konulduktan hemen sonra zaman geçirilmeden tedavi başlanmalıdır.hastalığın ilk safhalarında sürme anti-fungal kremler etkili olabilir ve yanma hissi ile kaşıntı şikâyetlerini de bir nebze rahatlatır. Eğer enfeksiyon daha şiddetli veya mantar hastalığının sürme tedaviyle geçmediği durumlarda anti-fungal ilaçların ağızdan alınması gerekmektedir. Bitkisel içerikli kremler ve kapsüllerde ayak mantarının tedavisinde kullanılabilir. Pintapointe laser tekniği ile de ilaçlardan görülen faydanın yanında yapılan laser ile tırnak yatağından mantar enfeksiyonu yok edilmeye çalışılır.

 

Tırnak Mantarı için Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

  • Doktorunuz, “tırnak mantarı” enfeksiyonunu eritmek için ağızdan alabilecek ilaçları yazabilir.
  • Ayak tırnaklarında çıkacak mantarın tedavisi yaklaşık 3 ay sürer.
  • El tırnaklarında oluşabilecek mantarında tedavisi yaklaşık 2 ay sürer.
  • Tırnağa uygulanan laser tedavisi de yeni bir yöntem olarak kullanılır.

Özellikle çorap ve ayakkabı tercihi çok önemlidir. Bu yüzden kullanılan ayakkabı ve çoraplara çeşitli spreyler sıkılarak mikroorganizmalardan korunma sağlanır

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu