Sağlık

Türkiye’de en çok görülen hastalıklar ve görülme sıklıkları yazı dizisi-6-Tansiyon Hastalığı 

 

tansiyon hastalığı

Kalbimiz kanı vücuda dağıtmak için bir güç uygular ve kan ise dolaşım sırasında damarlara kalbin uyguladığı güç sayesinde, basınç oluşturur. Bu basınca tansiyon adı verilmektedir. Normal değerlerde olması gereken kan basıncı 120/80mmHg olarak kabul edilmektedir ve bu tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de böyledir. Eğer tansiyon olması gerekenin altında veya üzerinde seyrediyorsa, bu durumda tansiyon hastalığı olduğu kabul edilir. 140/90mmHg ve üzerinde ise hipertansiyon yani yüksek tansiyon, 90/60mmHg ve altı ise hipotansiyon yani düşük tansiyon hastalığı olarak teşhis konulmaktadır.

Ancak tansiyon hastalığı kesin teşhisi için kişilerin düzenli olarak tansiyonları ölçülmeli ve süreklilik hali gözlenirse tanı konulmalıdır.

Türkiye’de en çok görülen hastalıklar ve görülme sıklıkları açısından ikinci sırada tansiyon hastalığı gelmektedir. Bu kayıtlara geçmiş olan sayıdır, ancak en azoranında daha fazla olduğuna inanılmaktadır. Ülkemizdeki hipotansiyon oranı, hiper tansiyon oranına kıyasla 10/1 civarındadır ve asıl risk gurubu, yüksek tansiyon hastalığı taşıyan kişilerden oluşmaktadır.

Hiper tansiyon

Hiper tansiyonun tek bir sebebi yoktur. Genetik faktörlere bağlı olabileceği gibi, herhangi bir kalp rahatsızlığına, böbrek rahatsızlığına ya da damar hastalıklarına bağlı sebeplerden kaynaklanabilmektedir. Ancak sağlıksız beslenme, zararlı madde bağımlılıkları, aşırı kilo ve düzensiz yaşam tarzı ile ortaya çıktığı da bilinmektedir.

Yüksek tansiyon hastalığı eğer kontrol altına alınmazsa, beyin kanaması ve buna bağlı felçle sonuçlanabilecek ciddi problemlere bile sebep olabilmektedir. Sıklıkla ilaç tedavisi uygulanan hastaların, ilaçlarını düzenli alması ve gerekli doktor kontrollerini yaptırması, hayati önem taşımaktadır. Düşük tansiyon hastalığının ise riskleri bu denli ciddi olmasa da bayılma halsizlik ve nadiren de olsa geçici bilinç kaybına sebep olabileceği gözlenmiştir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu