Eğitim & Kurs

Türkiye’nin İlk Uzay ve Havacılık Okulu Açıldı

Türkiye’nin İlk Uzay ve Havacılık Okulu Açıldı! Türkiye’nin ilk havacılık ve uzay teknolojilerine odaklanan meslek lisesi olan Ankara Havacılık ve Uzay Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL), öğrencilerini bekliyor.

Türkiye’nin İlk Uzay ve Havacılık Okulu Açıldı! Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Ankara’nın Elmadağ ilçesinde kurulan bu okul, eğitim binası, pansiyon ve atölye binaları olmak üzere 3 ana yapıdan oluşmaktadır. Yaklaşık 25 bin metrekarelik bir alana sahip olan okulda, son teknolojiyle donatılmış derslikler ve savunma sanayii sektörlerinin desteklediği modern atölyeler bulunmaktadır.

Bakan Yardımcısı Şensoy Açıkladı

Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy, lisenin müfredatının Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda, ROKETSAN, ASELSAN, TEİ, TUSAŞ ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi’ndeki uzman akademisyenler tarafından hazırlandığını belirtmiştir. Okulda bir yıl hazırlık programı uygulanacak ve ardından 4 yıl boyunca mesleki ve teknik eğitim verilecektir. Toplamda 5 yıllık bir eğitim süreci sunulacaktır.

Barınma ihtiyacını karşılamak için okulda bir pansiyon binası bulunmaktadır. Bu binada yaklaşık 200 öğrenciye yer sağlanacak ve odalar otel konforunda tasarlanmıştır. Her odada televizyon, internet, kütüphane, banyo ve lavabo bulunmaktadır.

Okulun kampüs alanında kapalı ve açık spor salonları, müzik ve resim laboratuvarı gibi sosyal imkanlar da bulunmaktadır. Bakan Yardımcısı Şensoy, öğrencilerin sosyal açıdan da desteklenmesini hedeflediklerini vurgulamıştır.

Başvuru Şartları

Ankara Havacılık ve Uzay Teknolojileri MTAL’ye başvurmak isteyen öğrenciler, LGS kapsamındaki merkezi sınav ile seçilecektir. Okulda tasarım ve imalat, itki sistemleri ve elektronik sistemler olmak üzere üç ana bölüm bulunmaktadır. İlk etapta her bölüme 20’şer öğrenci alınacak ve toplamda 60 öğrenci bu okulda eğitim alma fırsatı bulacaktır. Bakan Yardımcısı Şensoy, bu öğrencilerin istihdam konusunda hiçbir sorun yaşamayacaklarına inandıklarını belirtmiştir.

Ankara Havacılık ve Uzay Teknolojileri MTAL’den mezun olan öğrenciler, yükseköğretime devam etmek istediklerinde Bakanlık tarafından ayrı bir destek programıyla karşılanacaktır. Ankara’da bulunan Ölçme ve Değerlendirme Merkezi, her bir öğrenci için özel bir takviye programı uygulayacaktır. Öğrencilerin havacılık ve uzayla ilgili eğitim verebilen üniversitelere veya elektrik, elektronik, makine mühendisliği gibi alanlara devam edebileceklerine inanılmaktadır. Okula gelecek olan öğrencilerin çok mutlu olacaklarını ve Türkiye’nin her ilinden öğrencilerin bu okula gelmesinin beklediğine inanılmaktadır.

Stajlar Nasıl ve Nerede Olacak

Bakan Yardımcısı Şensoy, öğrencilerin stajlarını savunma sanayii şirketlerinde yapacaklarını ve öğretmenlerin de seçilerek atanacaklarını belirtmiştir. Öğretmenlerin kendilerini güncellemeleri için sektörde iş başı eğitimlerine katılacakları planlanmaktadır. Eğitim kadrosu da sektörle iç içe olan uzmanlardan oluşacaktır.

Ankara Havacılık ve Uzay Teknolojileri MTAL, ziyaretçilere açıktır ve okulun tanıtımı için Türkiye’nin 81 ilinde Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından faaliyetler başlatılmıştır. Herkesin okulu ziyaret etmesi ve keşfetmesi beklenmektedir.

Türkiye’nin ilk havacılık ve uzay teknolojilerine odaklanan meslek lisesi olan Ankara Havacılık ve Uzay Teknolojileri MTAL, öğrencilere eşsiz bir eğitim deneyimi sunmayı amaçlamaktadır. Bu okul, geleceğin havacılık ve uzay alanlarında uzmanlaşacak öğrencileri yetiştirmek için büyük bir fırsat sunmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu