Teknoloji

Yüz Tanıma Özelliğine Sahip Gözlükler

Geçmişte olmaz dediğimiz ya da ütopya olarak gördüğümüz birçok şey günümüzde artık mümkün hale gelmiştir. Teknolojinin oldukça hızlı ilerlemesi sonucu insanların ve görevlilerin hayatlarını kolaylaştıracak ve onların işlerini yaparken daha verimli olmasını sağlayacak birçok yenilik hayatımızı girmiş durumdadır.  Bu yeniliklerden biride yüz tanıma özelliğine sahip gözlük teknolojisi olmaktadır.

Bu gözlükler sayesinde artık polis ve diğer güvenlik kuvvetleri sokakta gezerken insanlara bakarak bile kimlik taraması yapabileceklerdir. Böylece çok sayıda kişinin taraması hızlı be rahat bir şekilde yapılabilecekken vatandaşların yapılan denetimler sırasında rahatsız olmasının da önüne geçilmiş olmaktadır. Şuna Çin’de deneme amaçlı kullanılan bu teknoloji önümüzdeki birkaç yıl içinde tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılacağı düşünmektedir.

Yüz Tanıma Teknolojisinin Özellikleri

Şimdiye kadar bu teknolojik gözlüklerde çok büyük bir oranda başarı sağlanmıştır. Bu teknolojinin en büyük özelliği hızlı olmasıdır. Daha öncede bu tür yenilikler denenmiştir. Ama yüz tanıma sistemleri verilerini merkeze gidip tekrar bilgilerin polis kuvvetlerine yollanması çok uzun sürdüğü için işlevsellik kazanamamıştır.

Bu yeni teknoloji ise süper hızlı wifi üzerinden veri aktarım sistemiyle çalışmaktadır. Geniş bir depolama ve hızlı bir katarım gücüne sahip bu teknoloji girilen yüz verisini sistemde olanlarla anında karşılaştırarak çok hızlı bir sonuç sağlamaktadır. Özellikle suç oranının fazla olduğu yerlerde oldukça başarılı olan bu üründe yanılma payı ise oldukça az bir olasılıkta gerçekleşmektedir.

Yüz tanıma sistemi teknolojinin tam anlamıyla başarılı olması için hükümetlerin tüm vatandaşlarının yüz bilgilerini sisteme yüklemesi gerekmektedir. Şimdilik bu oldukça zor olsa da yapılacak kapsamlı bir çalışma ve iyi bir planlama ile 10 yıllık bir süre zarfından bunun başarılabileceği ön görülmektedir. Eğer elde edilen bu başarı devam edersen yüz tanıma özelliğine sahip gözlükler 2019’dan itibaren etkin bir şekilde kullanılmaya başlanacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu