Teknoloji

Teknoloji Gelişiyor Ama

Dünya da en hızlı gelişim ve değişim gösteren sektörlerin başında teknoloji gelmektedir. Teknolojinin gelişmesi her alanda ve her sektöre yarar sağlamaktadır. İş yerlerinde zaman kaybı başta olmak üzere birçok şekilde yarar sunmaktadır. Teknoloji ürünleri, günümüzde birçok insana fayda sağlarken, birçok insanı da kendisine bağımlı etmektedir. Bunun örnekleri televizyon, cep telefonu ve bilgisayar ürünleri olmuştur.

Teknoloji Gelişiyor Ama
Teknoloji Gelişiyor Ama

Teknoloji insanlarda yaşam standardını yükseltirken, ev, akraba ve iş arkadaşı gibi insan ilişkilerine ciddi oranda zarar vermektedir. Teknoloji gelişiyor ama insanların arasındaki iletişim ve akrabalık bağlarını da koparmaktadır. Teknoloji bağımlısı olan insanlar, yaşam tüm gerçeklerini bağımlısı olduğu sanal dünya’da olduğunu düşünerek, çevresindeki tüm olumsuzlara karşı vurdumduymaz ve umursamaz bir hal alırlar. Duyguların metalaşmasına neden olan teknoloji tutkusu, kişinin anne ve babaya karşı olan bağlılığını bile kopartabilmektedir.

Teknoloji Gelişiyor Ama
Teknoloji Gelişiyor Ama

Teknolojinin İnsan İlişkilerindeki Etkisi

Yaşanan bu durumun teknolojinin insana verdiği direkt olarak bir zarar değildir, yaşanan durum, insanların teknolojiye olan bağımlılığıdır. Bu nedenle teknoloji alanın yapılan yeniliklerde insanların farklı duygu ve düşüncelere kısa sürede sahip olması teknoloji’yi bile çaresiz bırakmaktadır. Günümüzde kesin olan tek şey teknoloji gelişiyor ama gelişiminde de insanları çaresiz bırakıyor ve yaşam ilişkilerine büyük ölçü de zarar veriyor. İnsanlar teknolojinin esiri olarak, yapmacık ve duygusuz bir davranışa sahip olabilirler, hatta sahte yapmacık bir görüntüye içi boş cümlelere ve gülüşe sahip olurlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu