Sağlık

Ayak Topuğu Ağrısı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak Topuğu Ağrısı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? Günlük yaşamda sıklıkla yaşanan topuk ağrısı bazen yorgunluktan bazen ise farklı sebeplerden dolayı meydana gelir.

Ayak Topuğu Ağrısı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? Ayak topuğu ağrısı anlık olarak görülüyorsa kısa süreli bir dinlenme sonrasında ağrı geçecektir. Eğer dinlenmeye rağmen ağrı geçmiyorsa ve sürekli tekrar ediyorsa bu durumda uzman doktora başvurmak gerekebilir. Pek çok kişide hayatı olumsuz olarak etkileyen bu durum her on kişiden birinde görülür. Genellikle ayaktaki bağ dokusunun zarar görmesinden dolayı ortaya çıkan ağrılar baskı ile birlikte daha da artar. Ayak gücü zayıflar, ilgili bölge şişer ve iltihaplanma olabilir. Tedavi edilmediğinde giderek ilerleyen ve ciddi boyutlara ulaşan ağrılara zamanında müdahale edilmesi önemlidir.

Ayak Topuğu Ağrısı Nasıl Önlenir?

Ayak topuğu ağrısını önlemek için dinlenmeye ekstra vakit ayrılmalıdır. Gün içerisinde ayakta vakit geçirme süresi en aza indirilmeli, ağrı varsa hafiflemesi için ilgili bölgeye buz ile soğuk kompres uygulanmalıdır.

Ayakları yoğun tempoya alışkın hale getirmek adın esnemek önemlidir. Bu amaçla günlük aktivitelere başlamadan önce vücut rahatlatılmalıdır. Özellikle ayak ve baldır bölgesini esnetecek egzersizler yapmak ısınmayı sağlar, esnekliği artırır ve iyileşme sürecini daha hızlı hale getirir. Özellikle tendon iltihaplanmaları, topuk dikeni, romatizmal hastalıklar, yanlış ayakkabı seçimi, ayak ve bacak bölümünde yaralanma, gut hastalığı, topuk kısmındaki kesenin enfeksiyon olması ağrı oluşumunu artırır. Bu gibi durumlarda ağrıyı önlemek için ekstra çaba sarf etmek gerekir.

Ayak Topuğu Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk ağrısının tedavisi için hem tıbbi hem de doğal yöntemler uygulanabilir. Genellikle bu tedaviler doğrudan ağrının geçmesine yöneliktir. Tıbbi müdahale için doktor tarafından verilen ilaçlar uygun şekilde kullanılmalıdır. Böylece ağrı daha kolay ve hızlı bir şekilde geçecektir. Özellikle ağrı kesici ilaçlar ilk aşamada verilen tedavi arasında yer alır.

Evde ayak topuğu ağrısını geçirmek için ise ayaklara elma sirkesi sürülür ve yaklaşık on beş dakika beklenir. Adaçayı da ağrıların hafiflemesi için etkili olacaktır. Aynı zamanda ağrıları geçirmek ve daha sağlıklı çözümler elde etmek adına epsom tuzları da kullanılabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu