Dekorasyon

Aydınlatma Konusunda Püf Noktalar

 

Aydınlatma Konusunda Püf Noktalar

Evde ışıklandırma iyi kalitede olduğunda, aydınlatma ile ilgili düşünmek aklınıza gelmemektedir. Gerektiği zaman yeteri kadar ışığınızın olduğunu düşünürsünüz. Aydınlatma kötü olduğunda ise hep ışığın yetersizliğinden yakınırsınız. Evdeki aydınlatmanızda herhangi bir sorun olup olmadığını anlamak için uzmana ihtiyacınız bulunmamaktadır. Ev içerisinde de kendi yorumlarınızdan bunu kolayca anlayabilirsiniz.

Odanızda Güzel Bir Atmosfer Oluşturun

İyi bir aydınlatma kullanılan odada güzel bir atmosfer oluşturur ve ev içerisinde odanın hem detayları hem renkleri daha iyi anlaşılır. Kötü aydınlatma eşyaların havasını tamamen söndürür, özenerek seçtiğiniz aksesuarlarınızın veya yer alan duvar kağıdınızın sıradan görünmesine neden olabilmektedir. Evinizden en iyi şekilde yararlanmanız ve çok daha sıcak bir ortam yaratmanız için aydınlatma her zaman önemlidir.

Genel Bir Aydınlatma Kullanın

Ortam aydınlatmasını kullanarak odanın tümüne yetebilen genel bir aydınlatma kaynağının olması gerekmektedir. Pencereden gelen gün ışığı veya tavan lambası mekanın aydınlatması sağlayan ışık kaynağı olarak ortaya çıkar. Avizeler ve tavan armatürleri her zaman bu amaçla kullanılmaktadır. Bunlar genelde güçlü ışık kaynakları olarak bilinmekte ve ışık odanın geneline aynı şekilde dağılabilmektedir. Genel aydınlatmayı sarı ya da beyaz renkte şıkla yapmak sizin isteğinizde gerçekleşebilir. Önemli olan ışık konusunda tasarruf sağlayan ve az enerji tüketen lambaları kullanmaktadır. Sarı ışık sevenler artık flüoresan lambaların mekan içerisinde sadece beyaz değil farklı renklerde de üretildiğini bilmeleri gerekmektedir.

Tavan Lambaları Bazen Doğru Tercih Olmayabilir

Genel olarak ev sahipleri bu temel aydınlatmayı gerçekleştirdikten yaptıktan sonra evin aydınlatmasını bitirebilmektedir. Oysa her odada ayrı bir tavan lambası olması doğru bir aydınlatma için yeterli oluşumu göstermemektedir. Aydınlatma planına diğer iki aşamayı da eklemenin eve katkısı daha büyük olabilmektedir.

Ortam Aydınlatmasını Doğru Yapın

Odalarda ortam aydınlatmasını tamamen düzenledikten sonra nerelerde görev aydınlatması yapılacağını belirlemek için her odanın özel listesini hazırlayabilirsiniz. Bu listeye bakarak size ek olarak aydınlatma gerekli olan durumlar ve odaya nasıl bir ekleme yapılabilir daha rahat görebilirsiniz. Sevdiğiniz aksesuarları öne çıkararak evin mimari özelliklerini vurgulamak ya da evde gözlerden uzak tutmak istediğiniz köşeleri saklamak için aydınlatma tekniklerini kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu