Sağlık

B vitamini nedir?

B vitamini nedir?

Siz değerli ziyaretçilerimize B vitamini ile ilgili merak ettiğiniz  soruya cevap bulabileceğiniz muhteşem bir yazı  hazırladık.
Öncelikle B vitamini nedir? sorusuna cevap vermek istiyoruz.
Vitamin özelliğinde çalışmakta olup, suda eriyebilen bazı koenzim yapılar B vitamini olarak adlandırılmaktadır.

 

B vitamini özellikleri nelerdir?
Bu grupta biotinler, folik asitler, nikotinik asitler veya pantotenik asitler gibi vitaminler de yer almakta olup, bunların geneli B vitamini olarak anılmaktadır.
Toplamda 12’ye kadar devam eden B vitaminlerinin her birisi çeşitli hastalıkları tedavi ederken, eksiklikleri ise çeşitli rahatsızlıkları ortaya çıkarmaktadır.

B vitamini niçin gereklidir?
Beslenme açısından iştahın yerinde olması, sindirimin görevini tam olarak yapabilmesi ve sinirlerin yıpranmaması için B vitamini gereklidir.
Vücut içerisinde birçok fonksiyonu gerçekleştiren B vitamini, kaslardan sinir sistemine kadar birçok konuda gelişimi etkilemektedir.
Fazla B vitamini alsanız dahi fayda sağlamazken, B vitaminin eksik olması sistemlerinizde aksaklıklar yaşanmasına neden olur.
Bu nedenle B vitamini eksikliği yaşadığınız takdirde uzman bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

B vitamini ile ilgili diğer detaylar nelerdir?
Bir sonraki yazılarımızda belirteceğimiz belirtileri yaşıyorsanız mutlaka B vitamini eksikliği şüphesiyle bir uzmana görünmelisiniz.
B vitamini eksikliğini hafif almakla büyük hata etmiş olursunuz. Büyümenizin sağlıklı olması, gelişmenizde problem çıkmaması gibi hayati beden fonksiyonlarının devamı için oldukça önemli bir faktördür B vitamini.
Bundan da anlaşılacağı gibi, enerjiniz yüksek ve dikkatiniz dağılmayacak bir şekilde hayatınızı sürdürmeniz için alacağınız besinlerin içerisinde mutlaka B vitamini ağırlığı olmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu