Dekorasyon

BAHÇENİZDE YETİŞTİREBİLECEĞİNİZ KOLAY BİTKİLER

 

Hanımeli

Hanımeli

Hanımeli kolay bakılan ve yetiştirilen bir bitkidir. Hanımeli sarkıtılan ve sarılan bir bitkidir ve isterseniz metrelerce sardırabilirsiniz. Ama hanımelinin çiçek açması için ektikten sonra belirli bir olgunluğa erişmesi gerekir. Hanımeli birkaç yıl bekledikten sonra çiçek açabilir. Hanımelinin kış aylarında yaprakları dökülür ancak hanımeli kış aylarında yapraklarını döktüğü için kış aylarında yeşil kalan bir bitki istiyor iseniz bu bitkiden vazgeçmelisiniz.

Ortancalar

Ortancalar

Ortancalar budamayıp bıraktığınız zaman baya uzayan bir bitkidir. Ortancalar sarmaşık değildir ancak çalıya benzer bitkilerdir. Bu bitki çiçek açtığı zaman çok güzel görünür ama çiçeksiz de yaprakları oldukça güzel görünür. Upuzun sarılan güzel bir bitki olduğu ve çok güzel göründüğü için çok sık dikilir. Ortancalar toprak türünü ayırt etmez bu yüzden şehir bahçelerinde de yetişebilir. Ancak topraktaki kimyasallar çiçek renginde oldukça etkilidir.

 

 

Amerikan sarmaşığı

Amerikan sarmaşığı

Amerikan sarmaşığı çok kolay bakılabilen uzun vadeli bir sarmaşıktır ama kış aylarında yapraklarını döker. Amerikan sarmaşığı genellikle çardakların üzerine sarılır. Amerikan sarmaşığı çok çabuk büyüyüp sarılan bir bitki türüdür. Fazla bakım gerektirmez ancak sarılmasını durdurmak biraz zor olabilir.

 

Açelyalar

 

 

Açelyalar bakımı kolay ve az güneş isteyen bir bitkidir. Orman gülü açelyaların en büyük türüdür. Açelya soğuya çok dayanıklı bir bitkidir ama kışın yapraklarını döker zaten yıl boyunca da çok fazla çiçek açmaz. Açelyalar çok fazla güneş ve su istemeyen bitkilerdir ancak bu bitkilerin de suya ve güneşe ihtiyacı vardır.
Burada anlatılan diğer bitkiler de suya ve güneşe çok ihtiyaç duymasalar da yine de ihtiyaçları vardır. Yoksa çiçekler kurur. Ayrıca çok fazla bakım gerektirmeyen çiçeklerdir ancak yine de bakıma ihtiyaçları vardır. Bu çiçekleri bahçenizde yetiştirebileceğiniz gibi saksıda da yetiştirebilirsiniz. Hatta büyük ya da küçük çeşit çeşit saksılara dikerek bahçenize de yerleştirebilirsiniz. Böylece çeşit çeşit saksıya yerleştirerek bahçenizde dekorasyon oluşturabilirsiniz ve çok hoş bir görüntü yaratabilirsiniz. Ya da bu çiçekleri bahçeye dikerek araya taşlardan yollar oluşturabilirsiniz. Zevkinize uygun olarak internetten ve dergilerden nasıl bir dekorasyon yaratacağınıza karar verebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu