Sağlık

Balığın Faydaları Nelerdir? Balık Yemek için 8 Neden

Balığın Faydaları Nelerdir? Balık Yemek için 8 Neden nedir? Zengin bir besin maddesi olan balık, güçlü içeriği sayesinde düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Balık yemek için 10 neden arıyorsanız işte cevapları..

Balığın Faydaları Nelerdir? Balık yemek için 8 neden değil hiçbir neden aramanıza gerek yok aslında. Ancak biler yine de balık sevmeyenlerin ama balık tüketilmesinin nedenlerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

1) Omega-3

İnsan beynindeki hücrelerin yenilenmesinde yardımcı olmaktadır. Beyin hücrelerinin yenilenerek çoğalmasına sağlar. Proteinler vücut için oldukça önemlidir. Proteinler hücrelerin onarılmasında ve yeni dokuların yapımında özel bir görevi vardır.

2) Alzheimer ya da demansa yatkınlığı risklerini ortaya çıkarır

Beyin zarındaki omega-3, yetersiz omega alımında azalır ve yaşın ilerlemesi ile birlikte varsa hastalıkların ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

3) Bağışıklık sistemini güçlendirir

Balıktaki vitamin ve mineraller bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Ve hastalıklara karşı direnç kazandırır. Özellikle mevsiminde tüketilen balık, yağ asitleri bağışıklık için son derece gerekli bir besindir. Grip ve enfeksiyona karşı vücudu korur. Haftada iki kez balık tüketmelisiniz.

4) Kalp sağlığını korur

Vücudun her hücresine sağlık veren önemli bir kaynaktır. Sağlığın korunması için vazgeçilmez bir besin öğesidir.

5) Kemikleri güçlendirir

Özellikle de kılçığı ile yenilebilen küçük balıklar kalsiyum bakımından kemiklerin güçlenmesini sağlar. Kemik erimesi sorunu yaşayanlar, menopoz dönemine giren kadınlar ve yaşlılar özellikle bol bol balık tüketmelidir. Haftada en 2 kere tüketilmelidir.

6) Kanser hastalıkların karşı koruyucudur

Balıktaki n-3 yağ asidi kansere neden olan tüm kötü huylu tümörlerin gelişimini engeller.

7) Cilt ve göz sağlığı için balık tüketilmelidir

Özellikle çocuk döneminden başlayarak ergenlik dönemlerine kadar çocuklarda balık tüketimi yeterli miktarda olmalıdır. Ayrıca zeka gelişimlerinde önemli rol oynar. Öğrenme kabiliyeti ve algılama yetenekleri daha çabuktur. Gebelik döneminin ilk üçüncü ayından başlayarak düzenli olarak balık tüketilmelidir. Görme ile birlikte nörolojik gelişimleri sağlıklı bir şekilde gelişir. Çocukların alerjik hastalıklarına yakalanma riskleri en az seviyeye düşer.

8) Balık tüketimi ile kolayca kilo verebilirsiniz

Balık en iyi protein kaynağıdır. Tok kalma sürecinizi arttırır. Ve kan şekerinizi dengeler. Düzenli olarak haftada iki kez balık tüketmek diyet programı listenizi destekler.

Kısacası balık her yaştan ve her cinsten insanın düzenli olarak tüketmesi gereken temel besin kaynaklarının başında gelir. Kış mevsiminde tüketimine ağırlık verilmesi daha kolay ulaşabilmenizi sağlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu