Anne-Bebek

Sulu Diş Halkası Nedir? Ne İşe Yarar

Sulu Diş Halkası Nedir? Ne İşe Yarar Diş çıkarma süreci bilindiği üzere bebekler için zorlu ve zahmetli bir süreçtir bu nedenle bu dönemlerde sulu diş halkasının kullanılması gerekir.

Sulu diş çıkarma halkası olarak bilinen ve bebekler için aynı zamanda dikkat çeken bir oyuncak olup özellikle diş çıkarma döneminde çokça kullandıkları oyuncakların başında gelir.

Bir bebeğin dişleri daha çok 6-7 aylıkken çıkmaya başlar bunun yanı sıra 27-29 aylık olduğunda ise tamamlanır. Bu süreler boyunca da bebeğin genetik yapısı göz önüne alınarak değişmekle birlikte de süt dişlerin gelişimi de iki yıllık sürede tamamlanmaktadır.

Dişi Çıkan Bebek için Alınabilecek Önlemler

Bebeği diş çıkaran annelerin bu dönemde aynı zamanda dikkat etmesi gereken bazı kriterler bulunmaktadır özellikle bu dönemde alınabilecek önlemler şu şekildedir;

  • Diş çıkarma sürecinde bebeğe yardımcı olması açısından özel olarak dizayn edilen diş kaşıyıcı ve diş halkası satın alınız. Bunu bebeğin kullanmasını sağlayınız.
  • Bebeğin kaşınan damarına masaj yaparak onun rahatlamasını sağlayın.
  • Bebeğin yaşı uygunsa soğuk içecek ve yiyecekler verebilirsiniz.
  • Bu dönemde bebeğin ateşi çıkacağı için doktor kontrolünde ateş düşürücü de verebilirsiniz.

Neden Sulu Diş Halkası Kullanılmalıdır?

Sulu diş halkası içinde herhangi bir katkı maddesi bulunmayan bir oyuncak olup içerik olarak renkli gıda boyası ile renklendirilmiş içme suyundan oluşmuş bir üründür.

Sulu diş halkası kullanım mantığı da oldukça basit olup sulu diş halkası ayrıca buzdolabında belli bir süre beklettikten sonra içindeki suyun da soğuması sağlanır. Bu şekilde soğuk bir yüzeye sahip olan sulu diş halkası da bebeğin kızaran diş etlerine masaj yaparak daha çok rahatlaması sağlanmaktadır.

Yumuşak bir yapıya sahip sulu diş halkası, kullanım aşamasında da kesinlikle bebeğin damağını tahriş etmeden ona zarar vermemektedir. Aynı zamanda farklı renk opsiyonlarına sahip sulu diş halkaları da bebeğiniz için güzel bir oyuncak seçeneği olabilmektedir. Bebek için diş halkalarını aynı zamanda tutma, kavrama gibi basit motor becerilerini de geliştirmek amaçlı da kullanabilirsiniz. Diş gelişimi açısından önemli bir oyuncak olan diş halkaları bebeğin diş gelişimi açısından da önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu