Teknoloji

Bilgisayar Çeşitleri

Bilgisayar Çeşitleri

Bilgisayar kullanım ve iş ortamlarına boyut ve kapasitelerine göre farklılık göstermektedir .

Bilgisayar çeşitlerini bu farklılıklara göre şöyle sıralayabiliriz ;

Ana Bilgisayar ; Genellikle başka bilgisayarlara hizmet verme amacıyla kullanılan kapasite ve boyutu büyük olan bilgisayarlardır .

Mini Bilgisayar ; Personel Dijital Assistant olarakda bilinen bilgisayarlar , kullanıcının işlemlerini yapabilecek kapasite ve hıza sahip olan bilgisayarlardır .

Ağ ( Network ) Bilgisayar ; Bir ağa bağlı olarak çalışan bilgisayarlara denir . Diğer bir adıyla terminal bilgisayarda denir . Ağ üzerindeki bütün bilgisayarlar kaynaklarını ortak olarak kullanmakla birlikte dosya paylaşımıda yapabilemektedir .

Kişisisel Bilgisayar ; Günümüzde en yaygın olarak kullanılan çeşittir . Personel Computer ( PC ) olarak kullanılan çeşittir . Evlerde , ofislerde ve iş ortamlarında yaygın olarak kullanılmaktadır .

Dizüstü Bilgisayar ; Taşınabilir olması , belli bir süre enerjiye ihtiyaç duymasından dolayı yaygın olarak kullanılan çeşittir . Kişisel bilgisayarların yapabildiği her işlemi yapabilmekte ve her gün özelliklerine bir yenisini eklemektedir .

Tablet Bilgisayar ; Dokunmatik ekrana sahip , kişiye özel , modeline göre telefon özelliğide bulunan , uygulama indirilebilen taşınabilir bilgisayarlardır .

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu