Yaşam

SIFIR ARAÇ ALIMINDA BAYANLARDA SOYADI DEĞİŞİKLİĞİ PROBLEMİ

SIFIR ARAÇ ALIMINDA BAYANLARDA SOYADI DEĞİŞİKLİĞİ PROBLEMİ

Araç piyasası günümüz şartlarında oldukça gelişmiş durumdadır. Araç almak artık hiç zor değildir; biraz para biriktirmek ve kalanı da kredi ile tamamlamak mümkün hale gelmiştir. Böyle bir ortamda kadın yada erkek fark etmeden, kimliğiniz ile araç satan bir bayiye giderek birkaç işlem sonrasında aracınızı en kısa sürede teslim alabiliyorsunuz.

 

Araç alımında özel tüketim vergisi ödemesinde soyadı sorunu

 

Bilindiği üzere sıfır araç alımlarında araçların özelliğine göre özel tüketim vergisi ödenmektedir. Bu, aracın kdv (katma değer vergisi) hariç matrahı üzerinde hesaplanan ve vergi dairesine aracın alındığı gün ödenen bir vergi türüdür. Özellikle bu verginin aynı gün ödemesi olması gerekmektedir. Aksi durumda cezai uygulama ile karşı karşıya gelinmektedir. İşte bu noktada bu yazımızın içeriği olarak da seçtiğimiz konu, bayanlar için araç alımında kimlik belgelerinin evlenmeleri durumdadeğiştirilmemiş olmasıdır. Bu değişiklik “soyadı” noktasında önem arz etmektedir. Neden mi?

 

Çünkü bayan araç alıcıları için vergi dairesi sisteminde evlilik öncesi (kızlık) soyadları kayıtlıdır. Evlenmeleri durumunda yeni soyadlarını vergi dairesi gibi bir takım resmi dairelere bildirmeleri, resmi daire tabanlı işlemlerin hızlı ve kolay bir biçimde yürütülebilmesi açısından önem arz etmektedir. Bu duruma bir örnek verecek olursak:

 

“Ayşe TAŞ” adında bir araç alıcısı, evlenmesi ile birlikte soyadı “ KILIÇ ” olduğunu düşünürsek, Ayşe hanımın evlendikten sonra “Ayşe KILIÇ” olarak değişen kimlik bilgilerini bizzat vergi dairesine giderek bildirimde bulunması gerekir. Diğer bir durum da resmi kurumların birbiri ile yaptığı yazışmalar ile bu değişikliğin olabileceğidir. Ancak resmi kurumlar arasında bu tür değişiklikler henüz daha sistemsel olarak oluşturulmadığı için, kişinin evlendikten sonraki soyadını bizzat başvurarak değiştirmesi en doğrusudur.

 

Sonuç olarak, bayan sürücüler için araç alımındaki sorunlardan biri de evlendikten sonra değişen soyadıdır. Bunu, yerinde ve zamanında ilgili vergi dairesine bildirmek, ileride araç alımı gibi kimlik bilgilerinin bildirilmesi gerektiği durumlar için oldukça önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu