Sağlık

Bu Sorun 4 Mevsim Terletiyor!

Çoğu zaman insanlarda farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan terleme problemi ellerde, koltuk altında yaşanabilir.

Yazın sürekli terleme problemi yaşayanlar aynı şekilde dört mevsim farklı nedenlerden dolayı terleme sorunu yaşayabilirler. Devamlı olarak yaşanan terleme problemi farklı hastalıkları işaret edebilir. Bu nedenle dikkatli olunması gerekir. Yaz aylarında terleme sorunu hemen hemen herkeste yaşanabilir. Ancak dört mevsimde her gün aynı şekilde terleme problemi yaşanıyorsa bu durum farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabiliyor. Stres gibi durumlar özellikle terleme etkisini arttırabilir. Aşırı derecede terleme hiperhidrozis olarak adlandırılır. Cerrahi yöntemle uygulanmasıyla kişilerde yaşanan bu durumun çözülmesi mümkündür.

Stres, aşırı efor sarf etmek, sıcak hava gibi pek çok farklı etken kişilerde terleme oranını arttırabilir. Vücudun sıcaklığını aynı değerde tutabilmesi için meydana gelen fizyolojik bir olay olarak bilinen terleme kişiden kişiye göre değişebilir. Vücut ısısı koşma veya stres gibi durumlarda yükseleceğinden terleme etkisi ortaya çıkar. Dinlenme halinde bile zaman zaman özellikle farklı durumlar karşısında terleme söz konusu olabilir. Kişinin dinlenirken veya günlük hayatında özellikle arkadaşlarıyla vakit geçirirken devamlı olarak aşırı terleme problemi yaşaması dört mevsim aynı şekilde devam ediyorsa bu durum farklı bir hastalıktan dolayı ortaya çıkıyor demektir.

Aşırı Terleme Problemine Çözüm

Kişide devamlı olarak aşırı terleme problemi yaşanması durumunda bu sorunun altında yatan farklı hastalıklar veya hormonal durumlar ortaya çıkabileceğinden bu konuda uzman yardımı alınması gerekir. Avuç içi, koltuk altı, ayak tabanı veya yüz gibi pek çok farklı bölgede aşırı terleme oluşması durumunda cerrahi operasyon ile sorunun çözülmesi sağlanabilir. Genel anestezi altında yapılan ETS operasyonu iki koltuk altından yapılarak gerçekleştirilmektedir. Küçük kesiler açılması ile uygulama yapılmaktadır. Koltuk altında veya göğüs boşluğunda bulunan ter bezlerinin uyarmak amacıyla uygulama yapılarak terleme probleminin çözülmesi sağlanabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu