Sağlık

Bulaşıcı Hastalıklara Dikkat

 

Çocuklar için bulaşıcı hastalıklar konusunda ciddi önlemler alınmalıdır. Özellikle de okula yeni başlayan çocukların aileleri ekstra titizlik içerisine girere. Çocuklar okula başlamadan önce dışarıdaki ortam ile fazla içli dışlı değildir. Genellikle evde ailelerin onlar için sunduğu steril ortamlarda büyürler. İlk kez okul için dışarıda uzun süre zaman geçirecek çocuklar, bulaşıcı hastalıklar karşısında son derece savunmasızdır.

Bulaşıcı hastalıklar konusunda aileler çocuklarının sağlıklarını gereken özeni göstererek, onları korumak ister. Bunun için farklı hastalıklar konusunda bilinçli olmakta yarar vardır. En ufak belirti ile bile çocuğun hemen tedavi olması sağlanmalıdır.

Suçiçeği Hastalığı Karşısında Yapılması Gerekenler

Çocukların en fazla etkilendikleri bulaşıcı hastalıklar içerisinde suçiçeği gelir. Ateş, nezle ve kaşınma ile kendini gösteren bu hastalık sonucunda içi su dolu kabarcıklar oluşmaya başlar. Hastalık iki ya da üç haftalık bir kuluçka döneminden sonra kendini gösterir. Hastalık ilerlerken de ailelerin çocukları için alması gereken bir takım önlemler mevcuttur.

Aileler, suçiçeği geçiren çocuklarının kaşıntılarını azaltmak için doktorun önerdiği bir krem kullanabilir. Ancak bu noktada kesinlikle kabarcıkların kaşınmasına izin vermemelidir. Çünkü su kabarcıklarını kaşımak, ileride o bölgelerde iz kalmasına neden olur.

Kabakulak Hastalığı Karşısında Yapılması Gerekenler

Çocuklarda yaygın bir şekilde meydana çıkan bulaşıcı hastalıklar içerisinde kabakulak yer alır. Kulak altındaki bezlerin iltihaplanması sonucunda bu hastalık oluşur. Kulağın şişmesi, kabakulak hastalığının en önemli özelliğidir. Mide bulantısı ve ateş hastalık döneminde çocuklarda çok fazla görülür. Kabakulak olan çocuğun ekşi yiyeceklerden uzak durması gerekir. Bunun nedeni tükürük bezlerinin ekşi yiyecekler sonucunda daha fazla artmasıdır. Kabakulak hastalığı için de artan tükürük bezleri, hastalığın iyileşme süresini azaltan bir durumdur. Aileler limon, sirke ya da diğer ekşi şeyleri bu dönemde çocuklarından uzak tutmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu