Sağlık

Dikkat Eksikliğinin Nedenleri

Çocuklara özellikle dikkat eksikliği yaşanması durumunda pek çok farklı problem yaşanabilecek için dikkatli olunması gerekmektedir.

Çocuklara yapılan incelemelerde özellikle dikkat bozukluğu var olması halinde fark edilebilir. Aileler belirgin bir şekilde ortaya çıkabilecek dikkat eksikliğinin kısa zamanda farkına varabilirler. Doğru zamanda doğru şekilde müdahale edilmesi özellikle çocukların gelişimi ve eğitimi açısından son derece önemlidir. Belirgin bir şekilde ortaya çıkan dikkat eksikliği belirtileri yapılan gözlemler sayesinde anlaşılabilir. Hiperaktivite problemi olan çocuklarda özellikle dikkat bozukluğu yaşanabilecek rahatsızlıklardan biridir. Çocuğun kendini tam olarak belli olaylara verememesi veya bakması halinde net bir şekilde algılayamaması gibi pek çok farklı durum ortaya çıkabilir.

Çocukların özellikle zihinlerini tamamen açık olduğu veya sakin oldukları dönemlerde yapılan incelemeler sonucunda elde edilecek olan sonuçlar yorgun ya da stresli oldukları durumlarda yapılacak incelemelerde elde edilecek olan veriler tamamen değişebilir. Tam anlamıyla dikkatlerini belli bir noktaya verememeleri özellikle dikkat bozukluğu probleminin yaşanmasını göstermektedir.

Dikkat Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

  • Çocuklarda olduğu gibi aynı zamanda yetişkinlerde de dikkat dağınıklığı problemi oluşması halinde belli bir işe dikkatini verememe durumu söz konusu olmaktadır. Çocuklarda eğitim etkilediği gibi aynı zamanda yetişkinlerde çalışma hayatını etkilemektedir.
  • Dikkat dağınıklığı problemi olan kişilerde özellikle tanışmış oldukları kişilerin isimlerini hafızada tutamama gibi farklı durumlar söz konusu olmaktadır.
  • Dış uyarılara karşı duyarsız kalmak özellikle dikkat dağınıklığı olan kişilerde görülmektedir.
  • Basit hatalar nedeniyle özellikle öğrencilerin sınavlarda başarısız olma durumu görülebilir.
  • Odaklanma problemi yaşanabileceğinden öğrencilerle ya da yetişkinlerde özellikle belli konular üzerinde kafa yormak ya da dikkatini vererek dahil olmak durumunda farklı sorunlar yaşanabilir.
  • Kişilere göre değişecek olan dikkat eksikliği nedenleri aynı zamanda kişilerin zaman zaman problem yaşamasına neden olacağından dikkatli olunması gerekir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu