Gebelik

Emzirme Döneminde Kilo Vermek İstiyorsanız..

Emzirme dönemi ve hamilelik süreçleri kadınlar için oldukça hassas dönemlerdir. Özellikle yeni doğanlar için anne sütü oldukça önemli bir besindir. İlk 6 ayda yalnızca anne sütü ile beslenen çocuklar, diğer çocuklara göre daha sağlıklı olmakla beraber bağışıklık sistemi de daha güçlü olacaktır. Bundan dolayı anneler, özellikle ilk 6 ayda çocuklarını anne sütünden mahrum etmemeye gayret etmelidir.

Anne sırf kilo vermek uğruna bebeğinin sütünü tehlikeye atmamalı ve bu süreçte dikkatli beslenmelidir. Anneler bundan dolayı kaliteli bir süt için, sağlıklı beslenmeye özen göstermelidir. Annelerin bilmeleri gereken şeylerden biri de emzirirken kalori harcandığıdır. Yani anne bebeğini emzirirken saatte 500-700 kalori civarı harcamaktadır. Bu da emzirme süresince yürümekle eşdeğerdir. Yani bir saat emzirmek eşittir bir saat yürümek.

Çok Süt İçin Çok Yemek Gerekir mi?

Annelerin emzirirken beslenme alışkanlığını değiştirmelerine gerek yoktur. Emziren anneler hamilelik döneminde nasıl besleniyorlarsa bu dönemde de aynı şekilde beslenmeye devam etmelidir. Çok süt olacağı düşüncesiyle çok yemek yeme büyük bir yanılgı olacaktır. Çok yemekten ziyade yediğiniz besinlerin kalitesi belirleci olacaktır.

Emzirme sürecinde bebeğinize gaz yapacak yiyeceklerden uzak durmalı ve ara öğünlerde sağlıklı atıştırmalıklar tüketmelisiniz. Süt, yumurta,  meyve, ekmek, et emziren annelerin en çok tüketmesi gereken besin grupları içerisindedir. Anneler kilo vermek için bu süreçte düşük kalorili diyetler yapmamalıdır. Çünkü düşük kalorili diyetler anne sütünü büyük oranda azaltacaktır.

Annelerin karbonhidrat ve protein açısından az beslenmeleri sütlerini azaltacaktır. Bundan dolayı anne, beş besin grubunu da başta karbonhidrat ve protein başta olmak üzere dengeli bir şekilde tüketmelidir. Az az ve sık beslenmek annenin emzirme döneminde kilo vermesini kolaylaştıracağı gibi sütün verimini de arttırabilir. Bununla beraber anne bol sıvı tüketerek hem kilo verebilir hem de sütünü arttırabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu