Sağlık

En Sık Görülen Kadın Hastalıkları

 

Kadınlarda ortaya çıkan hastalıkların tedavi edilmesi yaşam kalitenizi daha da artmasını sağlayacaktır. Bununla beraber ileride karşılaşılabileceğiniz sorunları da önleyecektir. En sık görülen kadın hastalıkları ve bunların belirti, tedavi süreçlerini yazımızda sizlerle bir araya getiriyoruz..

Vaginitis Problemi

Dış genital organa bağı şekilde kötü kokulu akıntı, kaşıntı ya da ağrı problemi ile kendini ortaya çıkaran bir hastalık türüdür. Genel olarak mantar, bakteri ve kullanılan ilaçlar bu probleme neden olabilmektedir.

Endometriozis Problemi

Kadınlarda en çok görülen hastalıklar içerisinde rahim içi zar tabakasının vücudun başka bölgelerine büyümesidir. Bu yumuşak doku yumurtalık yüzey kısmına yerleşirse endometrioma olarak adlandırılmaktadır. Mesane, bağırsak ve ameliyat dikişlerinde bile görülmektedir. Aylık hormonal değişimler bu doku üstünde etkili olmasından dolayı ağrı ve kanama yapmaktadır. Yapışkan olması ve anatomiyi bozması nedeniyle kısırlık nedenlerinden bir tanesidir. Diğer belirtileri ise cinsel ilişki sırasında ağrı, adetli dönemde kasık ağrısı ve adetten önce başlayan lekelenme sorunudur.

03

Adet dönemi öncesinden başlayarak, adetin başlaması ile beraber geçebilen karın ve kasık ağrısı sorunudur. Ergenlik zamanında sık görülmektedir. Bununla beraber ileri yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir. Rahmin salgılamış olduğu prostoglandin miktarının aşırı hassas olmasıyla ortaya çıkan bu sorun beraberinde anatomik bozuklukları da ortaya çıkarabilmektedir. Ağrılı adet görme sorununa; endometriozis neden olmaktadır.

Miyom Problemi

40 yaşın üstünde bulunan kadınların %30’unda ortay çıkan, iyi huylu rahim kası tümörüdür. Genel olarak bulgu vermemekte ve ultrasonla saptanmaktadır. Rahim içerisinde yerleşim yerine göre aşırı derece ortaya çıkan vajinal kanama, sık idrara gitme, kabızlık sorunu ya da kısırlık gibi durumlara neden olabilmektedir. Bu yazımızda sizlere en çok görülen kadın hastalıkları yazısını paylaştık.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu