Teknoloji

Deterjan Bittiğinde Otomatik Olarak Sipariş Veren Deterjan Kutusu

Deterjanlar bittiği zaman 3D yazıcı teknolojisi ile basılmış olan deterjan şişenizin kablosuz internet kullanarak otomatik olarak bir şişe daha deterjan sipariş ettiğini hayal edin. Washington Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar sonucu ilk defa 3D yazıcı kullanarak plastik nesneler ve sensörler basıldı ve bunların kablosuz internet üzerinden iletişim kurabilmesi sağlandı.

3D Yazıcı Teknolojisi İle Hayatınız Kolaylaşıyor

Pilsiz ses kontrol ünitesi, otomatik mısır gevreği siparişi verebilen sensör ve sızıntıyı gösteren sensör gibi birçok alet bu teknoloji ile üretildi. Washington Üniversitesi’ndeki araştırmacılar 3D yazıcı kullanarak yazılan nesneler ve sensörler ile güç kaynağı olmasına gerek duymadan akıllı telefonlar ve bilgisayarlar aracılığı ile Wifi cihazlar ile iletişim kurulmasına olanak sağladı. Buna örnek vermek gerekirse üretilen parçaların anten ve anomometreye bağlanabilmesi veya akış hızı ölçer ile deterjan bittiği zaman sipariş verebilmesi mümkün. Geri saçılma olarak adlandırılan dalga tekniklerinin gelişmesi ile wifi Router ile uygun sinyaller yayarak plastik ve bakır karışımından basılmış olan anten bu durumu kablosuz alıcıya doğru ilerletiyor.

Araştırmacılar tarafından mekanik hareket kullanılarak 3D basılan nesneler ve sensörlere enerji veriliyor. 3D olarak  basılan  teker ya da buton akan sıvı tarafından çevrildiğinde çarklar ve yaylar çalışıyor. Böylece aktive veya de aktive durumları 3D baskılı anten sayesinde anahtarı hareket ettirip yansıtıcı halini değiştiriyor ve veriler mevcut dişlinin dişine kodlanıyor. Bu sayede okuman ağabey indir wifi alıcıya sinyal grafikleri bir cevap yollayarak deterjan kutusundan her deterjan azaldığında uçakların dönüş hızı azalan deterjan miktarını belirliyor. 3D yazıcı ile basılan anahtar ile anten arasındaki kablosuz verilerin aktarılması ile alıcı ne kadar deterjan kaldığını hesaplayabiliyor ve deterjan bittiği zaman internet üzerinden otomatik olarak sipariş verebiliyor. Bu teknoloji ile birçok yeni pilsiz ve elektronik alet tasarlandı ve yeni tasarlanan bu aletler akıllı cihazlar ile kablosuz bağlantı kurdu.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu