Sağlık

Epilepsi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Epilepsi beyinde meydana gelmekte olan nöbetlerdir, bu nöbetler çoğu zaman bu nöbetler havaleleri sebebi olmaktadır.

Epilepsi Belirtileri

Beyin yapısında oluşan nöbetlerden dolayı oluşan epilepsi de birden çok belirti bulunmaktadır. Bu epilepsi nöbetinin belirtileri nöbetlerden farklı olarak şunlardır:

Dalgınlık, sabit bakma, bazen korku hissi, aynı bilinç kaybı, düşmek, kol ve bacaklarda sürekli kasılma, altına kaçırma, dişlerde kenetlenme, sık ani sıçramalar gibi belirtiler olarak kendini göstermektedir.

Epilepsinin Sebebi Nedir

Epilepsiler de kesin bir neden yoktur epilepsi genel olarak küçük yaşta başlayarak devam eder genel olarak doktorlar tarafından söylenmekte olan nedenleri ise şunlardır.

  • Metabolizma hastalıkları
  • Rahim içi enfeksiyonları
  • Beynin oksijensiz kalması
  • Menenjit
  • Beyin tümörleri

Nasıl Tedavi Edilmeli

Epilepsi nöbetlerinde ilk olarak ilaçlar denmektedir. Bu ilaçlar epilepsiyi engellemektedir hastanın durumunu yani tedavi sürecini belli başlı ortalaması 2 ile 4 yıl olmaktadır. Fakat günümüzde ilaçları cevap vermemekte olan hastalarda bulunmaktadır. Bu cevap vermeyenler genelde yetişkinler olmaktadır. Epilepsi hastaları mutlaka dikkatli davranmalıdırlar çünkü nöbet geçirme ihtimalleri olukça fazla olabilmektedir. Zaten en çok kendini gösteren belirtiler düşme, bayılma gibi belirtiler olmaktadır, bundan dolayı mutlaka ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.

İyileşmek Mümkün Mü

Epilepsi hastası olan çocuklar çoğunlukla ilaçları olumluya verirken yetişkinlerde ilaçları pek fazla yanıt alınamamaktadır. Epilepsi ilaçları asla kontrolsüz bir şekilde kullanılmamalıdır ve bunun dışında belirtilerin tekrarlanması durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Hemen hemen yapılan araştırmalara göre yüzde seksen gibi bir oranda epilepsiden kurtulmak mümkün olmaktadır. Epilepsi günümüzde en yaygın olan hastalıklar grubunda bulunmakta olup çoğu zaman çok kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Büyük riskli bir hastalık değildir. Bundan dolayı çok kolay şekilde bu hastalıktan kurtulunabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu