Güzellik

Göğüs Küçültme Ameliyatı İlgili Merak Edilenler

Göğüs Küçültme Ameliyatı İlgili Merak Edilenler! Sırtta kamburluğa neden olabilecek büyük göğüsler için meme küçültme ameliyatı yapılır.

Göğüs Küçültme Ameliyatı İlgili Merak Edilenler! Kadın meme dokusu, kandaki hormon seviyelerine oldukça duyarlı bir yapıya sahiptir. Benzer şekilde vücut ağırlığı ve yağ oranı ve beslenme alışkanlıkları da meme dokusunun yapısını ve boyutunu etkileyebilir. Tüm bu faktörlerin ışığında meme dokusu bazı kadınlarda büyük boyutlara ulaşabilmekte ve hem estetik açıdan hem de çeşitli sağlık sorunlarına neden olması açısından yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyebilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatında ‘Lolipop’ Yöntemi

Bu yöntemde iz küçüktür, göğsün doğal kıvrımına daha uygundur ve alt kısımda yer aldığı için dikkat çekmez.

Meme Küçültme İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Meme ucunun süt kanallarının meme ile bağlantısı mümkün olduğunca korunmaya çalışılır.
  • Meme başı dolaşımının sağlanmasına özen gösterilir.
  • Meme ucunu olması gereken yere taşımayı amaçlar. Çünkü büyük göğüslerde meme başı da büyür ve olması gereken yerden aşağı doğru kayar.
  • Ameliyat yöntemine memenin büyüklüğü ve sarkıklığın miktarına göre karar verilir. Ayrıca yaşı ve herhangi bir hastalığı olup olmadığı araştırılır.
  • Genelde memeleri genç yaşta şekillendirmek daha olasıdır. Yaş ilerledikçe meme dokusu küçülür ve yağ içeriği artar, memeyi şekillendirmek zorlaşır.
  • Eski yöntemlerden farklı olarak yeni yöntemler operasyon sırasında daha fazla meme dokusu oluşturur ve cilt gerginlik olmadan kapanır.
  • Meme iyileşme süreci yaklaşık üç ila altı aylık bir süreyi kapsar.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Dikkat!

Meme küçültme ameliyatından sonra bazı kişilerde göğse yerleştirilen dren (iltihabı boşaltmak için kullanılan tüp) daha kısa sürede çıkarılabilir. Bu sayede kişiler operasyondan kısa bir süre sonra banyo yapabilirler. Akıntı durumunda kişilerin balensiz ve pamuklu sutyen giyip gazlı bez takması önerilir. Balenli sütyen içindeki teller bastırırken göğüs altında çizgiler oluşturduğu için balensiz bir sütyen giyilir. Bu sütyen ilk bir ila iki hafta boyunca sürekli olarak giyilmelidir. Meme küçültme ameliyatı sonrası işe ne zaman dönüleceği kişinin ağrı toleransını ve işin zorluk derecesini belirler. Kişi çok aktif iş yapıyorsa meme küçültme ameliyatından sonra yaklaşık 10 gün istirahat etmelidir. Masa başında çalışıyorsanız meme küçültme ameliyatından 48-72 saat sonra anestezinin etkisi geçene kadar işinize dönebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu