Yaşam

Sgk Emeklilik Sorgulama T.C Kimlik Numarasıyla Nasıl Yapılır?

Sgk Emeklilik Sorgulama T.C Kimlik Numarasıyla Nasıl Yapılır? T.C.’den emeklilik sorgulaması yapmak isteyen kişiler e-Devlet şifresi almanız gerekmektedir.

Sgk Emeklilik Sorgulama T.C Kimlik Numarasıyla Nasıl Yapılır? E-Devlet’e giriş yapıldıktan sonra TC kimlik numarası ile SGK emeklilik sorgulaması yapılabilmektedir. Bunun için e-Devlet şifresi almanız gerekiyor. E-Devlet şifresini de TC Kimlik numaranızı içeren bir belge ile PTT şubelerinden alabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi, TC kimlik numaranızı içeren pasaport, TC kimlik kartı, ehliyet gibi belgelerden herhangi birini herhangi bir PTT şubesine ibraz ederek alabilirsiniz. Ayrıca e-Devlet şifresi alırken belirli bir ücret ödemeniz gerekebilir. 2020 yılı e-Devlet şifresi alma ücreti 2 TL’dir. E-Devlet şifresini aldıktan sonra emeklilik sorgulaması yapmak için e-Devlet’e girmenize herhangi bir engel bulunmamaktadır.

E-Devlet Emeklilik Sorgulaması Yapmak

e-Devlet emeklilik sorgulaması yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • E-Devlet Kapısı’na TC Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapınız.
  • E-Devlet Kapısı’na giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinin bulunduğu sayfaya giriniz.
  • “Normal Koşullarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?” Sosyal Güvenlik Kurumu uygulamalarından Uygulamayı açın.
  • “Normal Koşullarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?” E-Devlet isimli e-Devlet uygulamasını açtıktan sonra önce bağlı olduğunuz sigorta branşını ardından bağlı olduğunuz sigorta branşında çalışmaya başladığınız tarih, ay ve yılı girerek “Sorgu” butonuna tıklayabilirsiniz. Butonuna basıp SGK emeklilik sorgulaması yapın.

SGK internet sitesinden emeklilik sorgulaması yapabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumunun orijinal internet sitesine girmeniz gerekmektedir. Ancak burada önemli bir nokta Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sitesine girmeniz gerekmektedir. Çünkü piyasada Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sahte sayfaları da mevcut.

Emeklilik tarihini Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden öğrenmek için aşağıdaki adımları takip ediniz.

  • Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sayfasına giriniz.
  • Açılan sayfada “Emekli” sekmesine tıklayın.
  • Emekliler sekmesinde biraz aşağı kaydırdıktan sonra sağ alt köşede yer alan “Emeklilik ve İkramiye Hesaplama” kısmına tıklayınız.
  • Bu sayfadan 4/A yani eski SSK sigortalı iseniz “Ne Zaman Emekli Olabilirim? (4a)”, 4/B, yani Bağ-Kurlu iseniz, “Ne Zaman Emekli Olabilirim? (4b)” ve son olarak “4/C sigortalı, yani kamu görevlisi veya geçici görevde iseniz ne zaman emekli olabilirim?” “(4c)” isimli uygulamayı açmanız gerekiyor.
  • Açılan sayfada sigorta bilgilerinizi (hizmete başlama tarihi, SSK prim gün sayısı, fiili gün sayısı, yurt dışı gün sayısı, doğum tarihi vb.) doldurduktan sonra “Gönder” butonuna tıklayabilirsiniz.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu