Sağlık

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir, Belirtileri ve Tedavisi! Kronik hareket bozukluğu olarak tanımlanan huzursuz bacak sendromu kişiye rahatsız edici his vermektedir. Kontrollü mümkün olmayan bir dürtü olarak ortaya çıkan bu sendrom bacakları hareket ettirme gereksinimi uyandırmaktadır. Genellikle yatarken ve otururken gerçekleşen bu durum kişinin ciddi anlamda huzurunu kaçırmaktadır. Özellikle akşamları kendini gösterirken bazı gecelerde nüksettiğinde uykuya dalmayı da zorlaştırmaktadır.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nedir? Konusu sıklıkla araştırılan konuların başında gelmektedir. Hemen hemen her yaşta kendini gösteren bu sendrom ilerleyen yaşlarda daha can sıkıcı hal alabilmektedir. Böylesine can sıkıcı rahatsızlıktan mustarip olan kişilerin farklı uygulama ve ilaç tedavileri de söz konusudur.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri

Genellikle istemsiz şekilde bacakları hareket ettirme dürtüsü olarak ortaya çıkan huzursuz bacak sendromu belirtileri farklı yönlerini de ortaya çıkarmaktadır. En yaygın olan semptomların başında belirli bir süre hareketsiz kalındıktan sonra veyahut dinlenme sonrası kendini göstermektedir. Özellikle de seyahatlerde kendini daha fazla gösterirken sinema veya tiyatro gibi uzun süre oturmanız gereken durumlar sonrasında da kendini göstermektedir.

Huzursuz bacak sendromu gündüzleri kişinin hareket halinde olmasından dolayı pek belli etmez. Fakat akşam olduğunda semptomlar bariz şekilde kendini göstermektedir. Gece uyku saatinde ise çok rahatsız edici hale gelebilmektedir. Geceleri bacakta gerçekleşen seğirmeler ortaya çıkarken uykunun bölünmesine de sebebiyet vermektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

Bireyin yapılan testler ve tetkikler sonucunda huzursuz bacak sendromu teşhisi konulmuş ise doktor tedavi noktasında ilaç kullandırmaya başlayacaktır. Huzursuz bacak sendromu tedavisi için öncelik doktorun belirlemiş olduğu tedavi yöntemidir. Doğrudan ilaç tedavisine başlanmayın, sendromu tetikleyen etkenler irdelenebilir. Öncelikleri belirleme de sendroma sebebiyet veren içecek veya yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir.

Doğrudan huzursuz bacak sendromu için üretilmiş olan ilaçlar bulunmamaktadır. Sendromun hafifletilmesini sağlayacak başka hastalıklar için üretilmiş olan ilaçları doktorlar yazmaktadırlar. İlaç önerileri veya şu ilacın iyi geleceğini söylemek mümkün değildir. Teşhisi koyan doktorun yazdığı ilaçları kullanmak gerekir.

Huzursuz Bacak Sendromu Sebepleri

Şeker hastalığı, demir eksiliği, böbrek yetmezliği, B12 vitamini eksikliği, bağ dokusu hastalıkları ve sinir uçlarında meydana genel hasardan kaynaklı nörapati sendromun oluşumuna sebebiyet vermektedir. Bu hastalıkların yanı sıra kadınların hamilelik dönemlerinde ve sonrasında da kendini göstermektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu