Eğitim & Kurs

Ortaokul Çağındaki Çocuklarda Eğitim ve Öğretim

Ortaokul Çağındaki Çocuklarda Eğitim ve Öğretim! Ortaöğretim, genellikle çocukların onlu yaşlarda başladığı ve on dörtlü yaşlara geldiğinde mezun olarak bitirdiği eğitim öğretimi kapsayan ve bu amaçla açılan eğitim kurumları olarak tanımlanmaktadır. Ortaöğretimin amacı, çocukların öncelikle iyi bir vatandaş olmalarını sağlamaktır. Ayrıca iyi birer birey olarak yetişmeleri maksadı ile gerekli tüm temel bilgilerin öğretilmesi gerçekleştirilmektedir. Bu dönemde, gelecek yaşamını şekillendirecek olumlu yöndeki alışkanlık ve davranışların kazandırılması temin edilmektedir.

Ortaokul Çağındaki Çocuklarda Eğitim ve Öğretim! Ortaöğretim sisteminde yer alan çocuklar, özellikle hem bilgi hem beceri hem de yetenekleri yönünden yetiştirilmektedir. Ayrıca bu özellikler ile yetiştirilen öğrenciler, hem bir üst öğrenime hem de hayata hazırlanmaktadır. Bu dönem çocuklarına yararlı olabilmek amacı ile gerek zihinsel gerek bilişsel gerek fiziksel gerek bedensel gerek ruhsal gerekse de duygusal gelişimleri dikkate alınmaktadır. Bu noktada çocuk ile alakalı ilgi alanları ve becerilerinin yanı sıra yeteneklerinin de bilinmesi fayda sağlamaktadır.

Son Çocukluk Dönemi: Ortaöğretim

Ortaokul, yaş itibari ile çocukların son çocukluk dönemi olarak nitelendirilmektedir. Özellikle bu dönemde ve yaşta bulunan çocuklar, çocuksu duygular taşıması ile bilinmektedir. Taşıdıkları duyguların saf ve temiz olması, hareketlerinin doğallığı ile ön plana taşınmaktadır. Hemcinsleri ile arkadaş olmak ve beraber hareket etmek gibi davranışlar göstermeyi sevmektedir.

Ortaöğretim dönemi geçiren çocuklar, bu eğitimin son zaman dilimine geldikleri yaşlarda, artık ergenliğe geçiş dönemi yaşamaktadır. Bu dönemi yaşayan öğrencilerin ergenliğe girmeye başlaması, bir süreç olarak gözlemlenmektedir. Özellikle bu dönem çocuğun vücudunda meydana gelen değişiklikler, çocukları derinden etkilemektedir. Yaşadığı fiziksel değişiklikleri kabul etmek ve de duygu sistemi üzerinde oluşan değişiklikler ile yüzleşmek, bu dönemin farklılıkları arasında yer almaktadır.

Rol Model Alma Çağı

Bu dönem çocukların da özellikle görülen olgu, çocuğun birini kendine model olarak alması olarak ortaya çıkmaktadır. Çocukta birisine benzeme yahut da taklit etme duygusu yoğunlaşmaktadır. Model aldığı kişinin özellikle tanınmış ve medyatik olması, sıklıkla yaşanmaktadır. Bu dönem çocuklarının sıklıkla rol model olarak aldığı kişi, öğretmeni olmaktadır. Onu takip ederek taklit etmeye çalışması ve onun gibi tavırlar göstermesi normal olarak karşılanmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu