Gebelik

İnfertilite Tedavisi

İnfertilite Tedavisi

 

Kısırlığın anne ve baba adaylarında yarattığı etkiler, infertilite tedavisi ve psikolojik destek ile oldukça başarılı şekilde giderilebilmektedir. İnfertilite için ilk olgu, hem erkek hem de kadın sorunu olduğunun bilincinde olunmasıdır. Yaygın olarak bilinen yanlış, sadece kadın hastalığı olduğudur. Oysa erkek kısırlığı ortalamaları olarak %35-40 gibi yüksek bir oranlar bulunmaktadır.

Erkeklerdeki Başlıca İnfertilite Sorunları ve İnfertilite Tedavileri

Erkek kısırlığının en bilinen sebebi fiziksek sorunlardır. Bu sorunlar sperm kanallarındaki tıkanıklıklar, testislerin doğuştan ya da sonradan yaşanan bir travma sonucunda hasarlı olması ve dolaşım sorunlarıdır(Varikosel). Varikosel testislerdeki kan damarlarında oluşan bir hastalıktır ve tedavi edilmediğinde menide sperm yokluğuna sebep olur. İnfertilite sorunlarının erkeklerdeki en bilineni ise sperm kalitesizliği ve canlılığındaki etkisizlik sorunlarıdır. Bu sorunlar fiziksel etkilerden kaynaklandığı gibi hormonal de olabilmektedir. İnfertilite tedavisi için erkeklerdeki sorunların belirlenmesinin ardından, çeşitli ilaç tedavileri ve cerrahi operasyonlar yapılmaktadır. Tüm buinfertilite tedavisi teknikleri ile başarılı olunmadığı durumlarda, aşılama yöntemi ile çocuk sahibi olunabilmektedir.

İnfertilite Tedavisi ve Aşılama

İnfertilite Tedavisi ve Aşılama

Aşılama, kısırlığın erkek tarafından oluştuğu ve tedavilere cevap alınamadığında uygulanan bir yöntemdir. Bu infertilite tedavisi uygulamasında erkekten alınan spermlerin canlılığı ve kalitesinin arttırılmasına yönelik laboratuar çalışmaları yapılmakta ve yeteli seviyeye gelindiğinde, anne adayına uygun yumurtlama döneminde enjekte edilerek normal döllenme sağlanmaktadır.

Kadınlardaki Başlıca İnfertilite Sorunları ve İnfertilite Tedavileri

Kadınlarda da erkeklerdeki gibi hem fiziksel hem de hormonal infertiliteoluşabilmektedir. Fiziksel olarak yumurtalık ve tüplerdeki sorunlar ile rahim sorunları gebeliğe engel olan en önemli sorunlardır. İnfertilite tedavisi olarak cerrahi ve ilaç uygulamaları ile fiziksel sorunlar giderilebilmektedir. Hormonal olarak yumurtlama sorunları olan anne adaylarına da doğrudan ilaç tedavileri uygulanarak gebelik sağlanabilir. Aşılama uygulamasında, yumurtaların kalitesini arttırmak adına ilaç uygulaması yapılabilmektedir. Özellikle de 40 yaş sonrasındaki gebelik için ve diğer tedaviler ile sonuç alınamayanlar için en uygun infertilite tedavisi tüp bebek uygulamasıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu