Sağlık

Kadınlarda Kalsiyum Eksikliği

Kadınlar kendilerinde oluşan kalsiyum eksikliği konusunda gerekli bilgilere sahip olarak uygun tedavi sürecini izlemelidir.

Kadınların Kalsiyum İhtiyacı

Çocukluktan beri insanlara kalsiyum ihtiyacı önemi konusunda gerekli bilgilendirme yapılır. İnsanların kemiklerinin daha güçlü bir hal almasında kalsiyum sağlamak oldukça önemlidir. Ayrıca vücudun kalsiyum ihtiyacının karşılanması boyun uzaması için de büyük önem taşır. Kalsiyum için öncelikli olarak önerilen süt tüketimidir. Çocukluk çağında bu nedenle çocuklara bol miktarda süt içirilmeye çalışır. Ancak pek çok anne çocuğu için sütün öneminin farkındayken; konu kendine geldiğinde yeterince dikkatli değildir.

İnsan vücudu pek çok vitamini ve minerali kendisi üretir. Ancak kalsiyum, kişilerin ürettiği bir vitamin değildir. Bu nedenle de mutlaka dışarıdan takviye edilmesi gerekir. Kalsiyumu her dönem sağlamak önemlidir. Çünkü kemiklerde depolanan kalsiyumlar ileriki yaşlarda insanların sağlıklı olmasına yardımcı olur. Kadınlarda kalsiyum eksikliği ileride pek çok soruna neden olur. Çünkü kadınlar yaşlandıkça, kemik yoğunluğunda da bir azalma meydana gelir. Bu durumdan kurtulmak için de kemiklere her zaman iyi bir şekilde bakmak gerekir. Kadınların kalsiyum ihtiyacını karşılamak da ileriki yaşlarda da kemiklerin güçlü ve sağlıklı olmasını sağlar.

Kalsiyum Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Kalsiyum eksikliği pek çok belirti ile anlaşılır. Kadınların bu belirtilere dikkat ederek hemen gerekli önlemleri alması gerekir. Kalsiyum eksikliği belirtileri şu şekildedir:

  • Dikkat edilmesine rağmen çok sık bir şekilde tırnakların kırılması kalsiyum eksikliğine işaret eder.
  • Saçları çok geç uzayan kadınlar da bu konuda sorunun kaynağını kalsiyum eksikliğinde görebilirler.
  • Kalsiyum eksikliği yaşayan kadınların kemikleri yeterince güçlü olmaz. Bu durum sonucunda da en hafif bir darbe ile de kemiklerin kırılması söz konusu olur. Kalsiyum eksikliğinin anlaşılması noktasında kemiklerin kolay çatlaması ya da kırılması da etkili olur.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu