Yaşam

Çocuk Bakımı Nasıl Olmalı?

Özellikle ilk hamilelik döneminde en çok merak edilen konulardan biri olan çocuk bakımı çocuk beslenmesi, kıyafet seçimi, tuvalet eğitimi gibi önemli konuları içermektedir.

Çocuk bakımı hamilelik döneminden ergenliğe kadar çocuk için ailesi veya üçüncü bir kişi tarafından verilen hizmetlerin tümüdür. Özellikle bebeklik dönemi bakımı en hassas ve ayrıntılı konu başlıklarından biridir. Bebeklik döneminde şikayetlerini anlatamayan bireylerin ihtiyaçlarını hissetmek ve gidermek önemli olduğu kadar psikolojik açıdan bebeğin desteklenmesi ileriki yaşlarda oluşma ihtimali olan psikolojik bozuklukları önler.

Çocuk bakımı beslenme ve hijyen kadar mental ihtiyaçların da bilinip desteklenmesini içerir. Bireye olana kadar ilerleyen bu yolda bedenen ve ruhen sağlıklı bir erişkin olabilmesi topluma faydalı olabilmesi için önemlidir.

Çocuk Beslenmesi

Çocukluk döneminde sağlıklı ve büyüme ve gelişme için çocuk beslenmesi kilit konulardan biridir. Doğru çocuk bakımı için beslenme sırasında yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmeli ve doğru beslenme davranış modelleri oluşturulmalıdır. Öncelikle çocuğa ilk altı ay sadece anne sütü vermek, ileriki yaşlarda ortaya çıkacak pek çok sorunu önlemede yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Anne sütü ile beslenen bebeklerin kemik sağlığı ve beden gelişimi olumlu etkilendiği gibi alerjik hastalıklar, kalp ve damar hastalıkları ve metabolik hastalıklar gibi birçok sorun da az görülmektedir. Özellikle çocuğun bağışıklık sistemini destekleyen anne sütü çocukluk döneminde ortaya çıkan enfeksiyöz ve bağışıklık sistemi hastalıkları da önlemede etkilidir. Anne sütüne en az 2 yıl devam edilmelidir. Yedinci aya giren çocuğa hem fiziksel olarak hem de mental gelişimine uygun beslenme verilmelidir. Örneğin dişi olmayan bir bebeğe çiğ havuç yedirmeye çalışmak uygun değildir. Oyun ve okul döneminde ise dikkat edilmesi gereken husus, çocukların paket gıda, şekerli besin ve hazır hızlı tüketim yiyeceklerini en aza indirmektir.

Kıyafet Seçimi

Bebeklik ve çocukluk döneminde hastalıklara yakalanmadan uygun vücut ısısını yakalamak için kıyafet seçimi önemlidir. Yaz aylarında olması gerekenden daha kalın giydirmek, kış aylarında ısıtmayan kıyafetler seçmek hastalıklara zemin hazırlar. Özellikle bebeklik döneminde aileler bebeğin üşüyeceğini düşündüğü için çok katlı kıyafetler tercih ederler. Aslında bir bebek için uygun olan kıyafet seçimi sizin giydiğinizden sadece bir kat fazla olmasıdır. İyi bir çocuk bakımı için bebeği kat kat giydirmek ve terlemesine sebep olmak uygun bir davranış değildir. Bebeklerin özellikle beslenme sırasında kıyafetlerini azaltmak gerekir. Bulunduğu ortamda bir erişkinin kaç kat kıyafete ihtiyacı varsa beslenirken bebeğe de o kadar kıyafet giydirmek gerekir. Uykuya yatırırken ise normalde olduğundan bir kat fazla kıyafet eklenmelidir. Erken bebeklik döneminde vücut en çok ısıyı başından kaybeder. Yüzey alanı en fazla olan ve bıngıldak açıklığı olan kafa bölgesi buhar ile ısı kaybına sebep olur. O yüzden bebeklere başlık takılması önemlidir.

Günümüzde en sık karşılaşılan hastalıklardan biri olan allerji için de kıyafet seçimi merak edilen konulardandır. Alerjik çocuklar için anti allerjen iç çamaşırlar ve kıyafetler bulunmaktadır. Giysilerin yüzde yüz pamuk içermesine dikkat edilmelidir. Çok terleten sentetik kıyafetlerden uzak durulmalıdır.

Tuvalet Eğitimi

18-24 ay arasında başlayan çocuk bakımı için önemli bir konu olan tuvalet eğitiminde öncelikle çocuklara çiş, kaka gibi basit terimler öğretmek gerekir. Oturak kavramı hayatlarına girmeye başlayan çocukların oturak kullanmaya alışması için, kıyafetli veya kıyafetsiz oturak üzerinde zaman geçirmesi gerekir. Yemeklerden veya su içtikten sonra ev içi rutinler oluşturarak oturağın düzenli kullanılmasına yardımcı olmanız başarı oranını arttırır. Oturakta yapılan her kaka ve çiş için ödül sistemi yardımcı olabilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu