Sağlık

Kadınlarda Menopoz Belirtileri

Kadınlarda Menopoz

Menopoz kadınlarda üreme işlevlerinin bitmesi sonucunda adet görmenin sona erme sürecidir. Eğer bir kadın bir yıl boyunca adet görmüyorsa o kadın için menopoz dönemi başlamıştır diyebiliriz. Menopozda ile birlikte kadınlarda birtakım değişiklikler görülmektedir. Bu değişiklikleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Kanamalar

Kanamalar menopoza girmeden önce ortaya çıkan düzensiz adet görme olarak kendini gösterir. Menopoz belirtileri genelde 45 yaş civarında başlar. Bu süreçte Adet süreleri arasında 15 ile 45 gün arası sarkmalar meydana gelmektedir. Kanama miktarlarında da bir artış veya azalma görülebilir. Bu dönemde sıklıkla aşırı terleme ve sıcak basması şikâyetleri belirgin bir biçimde ortaya çıkmaktadır.

Sıcak Basması ve Aşırı Terleme

Menopoza girilmesi ile beraber aşırı terleme ve kış aylarında dahi sıcak basma şikâyetleri görülür. Kadınların  % 60-70 kadarında bu rahatsızlıklara rastlanmaktadır. Bunların yanında kalp çarpıntısı yaşanılan durumlar arasındadır. Şanslı sayabileceğimiz bir grup da bu belirtileri yaşamadan da menopoz sürecini atlatmaktadır. Sıcak basması diye adlandırdığımız vücut sıcaklığındaki ani artışlarda el, kol, yüz ve genelde vücudun üst bölgesinde normalin dışında sıcaklık hissi yaşanır. Hatta bu sıcaklık hissi öyle bir duruma gelir ki kişileri gece uykularından uyandırmakta veya hiç uyutmamaktadır.

Psikolojik Belirtiler

Menopoz ile birlikte yalnızca fiziksel belirtiler görülmez. Fiziksel belirtilerin yanında menopozda görülen psikolojik belirtiler de olmaktadır. Psikolojik rahatsızlıkları şu başlıklar altında toplayabiliriz.

  • Uykusuzluk
  • Depresyon
  • Sinirlilik
  • Anksiyete
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu