Diyet

Kışın Kilo Almayı Önleyen Öneriler

Kış ayları hareketin ve sosyal aktivitenin azaldığı tabi, aksi yönde kilolarında hızla artış gösterdiği aylardır. Soğuk havaların etkisi ile yenilen ağır yemekler kısa sürede kişinin hızla şişmanlamasına ve metabolizmasının yavaşlamasına neden olur. Kiloların kışlık kalın kıyafetlerin altına saklanması ile de ortada bir sorun kalmaz. Yaz aylarının gelmesi ve havaların ısınması ile kalkan kışlık kıyafetlerin yerine gelen yazlık kıyafetler ise kışın bize bıraktığı acı manzarayı gözler önüne serer. Kışın kilo almayı engellemek ve bedenimizin dengesini her mevsim bozmamak için alabileceğimiz bazı önlemler vardır.

Kışın Kilo Almayı Önleyen Öneriler
Kışın Kilo Almayı Önleyen Öneriler

Kışın kilo almamak için en başta uygulayacağımız yöntemlerin başında uzun süre aç kalmamamız gelir. Vücudumuzu uzun süre aç bıraktığımız takdirde yemek seçimimiz genelde yüksek karbonhidratlı, tatlı ve yüksek kalorileri olan besinlerden yana olur. Bu yüzden aralıklarla yemek yemekli hafif sebzeli yemekler tercih etmeliyiz. Özellikle iştah kesilmesi için ara öğünlerde tercih edeceğiniz bir kâse çorba sizi daha iyi hissettirecek ve açlık krizlerinin önüne geçerek çok fazla yemenize engel olacaktır.

Kışın Kilo Almayı Önleyen Öneriler
Kışın Kilo Almayı Önleyen Öneriler

Kışın İştah Kesmenin Yolları

Kış aylarında iştah kesen besinlerden biri olan yeşil almayı ara öğünlerde yiyebilir ve midenizin yavaş yavaş küçülmesini sağlayabilirsiniz. İştah kesen bir diğer besin ise yulaf ezmesidir. Daha doğrusu yulaf ezmesi yavaş sindirilen bir besin olduğu için uzun süre tokluk hissi verecek ve açlığı hissettirmeyecektir. Glisemik değeri düşük, besin değeri ise yüksek olan yulaf en iyi iştah kesicilerdendir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu