Güzellik

Nemlendirici Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Nemlendirici Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler! Nemlendiriciler güzellik ve bakıma dair her şey hakkında konuşulduğunda kesinlikle bahsetmeden geçilmeyecek kadar önemli bir konudur. Cildi nemlendirmek kadar hangi ürünle nemlendirdiğimiz de oldukça önemlidir. Öncelikle nemlendiricilerimizi bilinen markaların ürünlerinden seçmek önemlidir.

Nemlendirici Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler! Yüzümüze sürdüğümüz her şey bizim için öncelikli olarak risk faktörüdür. Herkesin cilt tipi birbirinden farklıdır. Her üründe herkeste farklı alerjik reaksiyonlar, kaşıntı, dökülme gibi veya daha büyük hasarlara da yol açabilir. Nemlendiriciler her ne kadar bu konuda masum görünseler de uzun süreli kullanımda fark edilmeden ciddi tahribata yol açabilirler. Bu yüzden içeriği temiz, paraben ve alkol içermeyen ürünlerin kullanılması oldukça önemlidir. Bunu anlamak için nemlendirici kutularının arkasındaki içerik kısmını okumanız şarttır.

Nemlendirici Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Güzellik ve bakıma dair her şey nemlendiricilerinizi düzenli uygulamanızla başlar. Aldığınız nemlendiricinin düzenli şekilde uygulanması oldukça önemlidir. Sabah ve akşam için ortak veya ayrı kremler kullanabilirsiniz. Gün içerisinde yüzünüzü yıkama ihtiyacı duyarsanız nemlendiricinizi tazelemeniz gerekmektedir. Cilt tipiniz de nemlendirici seçiminiz için en temel konudur. Karma, yağlı ve kuru ciltler olarak İnsanların yüz tipleri 3 şekilde ayrılmıştır. Bu cilt tipi kategorilerinden herhangi birine dahil oluyor olabilirsiniz. Fakat her insanın cildi aynı parmak izi gibi tamamıyla kendine özgüdür. Bu sebeple bazı bölgeler yağlıyken bazı bölgeleriniz kuru veya karma olabilir. Bu sebeple bu bölgelere uygulayacağınız bakım da değişiklik gösterebilir.

Tüm cilt tipleri için ortak nemlendirici kremler de vardır. Her bölgenin ihtiyacına göre nemlendirici seçimi yapmak çok daha iyi bir sonuç doğursa da ortak kullanıma uygun nemlendiriciler de daha pratik bir yöntemdir. Nemlendiricilerin etkisini en iyi şekilde görebilmek için temiz bir cilde uygulanması gerekmektedir. Nemlendiricinizi sabah ve akşam rutinlerinize katmanız şarttır. Özelikle makyaj yapmadan önce cildin iyi bir şekilde nemlendirilmesi fondöten veya pudra gibi ürünlerin cilt altına emilimini zorlaştırır. Akne ve sivilce oluşumuna engel olarak cildinizin daha pürüzsüz görünmesine de yarımcı olur. Karma ve yağlı ciltler için su bazlı, kuru ciltler için de genellikle yağ bazlı nemlendiriciler tercih edilmektedir. Fakat en az sivilce oluşumunu hedefliyorsanız su bazlı nemlendiriciler gözeneklerizi doldurmaz ve sivilce oluşumunu engeller.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu