Sağlık

Rutinde Yapılması Gerekli Olan Sağlık Kontrolleri Hangi Sıklıkla Yapılmalı

Sağlık Kontrolleri

Sağlıklı bir yaşam için, rutinde yapılması gerekli olan sağlık kontrolleri hangi sıklıkla yapılmalı ve bunlar nelerdir gibi bilgilerin yanı sıra, belirli rahatsızlıkların belli bir yaştan sonra, daha yüksek risk oluşturabileceğini de bilmek önemlidir. Bu yüzden genel sağlık kontrolleri, hem yaş açısından, hem de risk gurubuna dahil olan kişiler için değişiklik gösterir.

Yaş Guruplarına Göre Tetkik Edilmesi Gerekli Hastalıklar

Kadınlarda ve erkeklerde 40 yaş üzeri, pek çok hastalık için risk oranının arttığı bir dönemdir. Özellikle kalp ve damar rahatsızlıkları ve diyabet hastalığının neredeyse iki katına çıktığı bu dönemde, erkekler için prostat ve kalın bağırsak kanseri riski, kadınlarda meme ve rahim kanseri riski, %2 oranında artmaktadır. Genetik risk taşıyan kişilerde ise oran daha da yükseldiği için, tüm tetkiklere ek olarak gerekli araştırmaların daha detaylı yapılması önem taşımaktadır. Erkeklerde prostat spesifik antijen testleri, kadınlarda mamografi ve pap smear tetkikleri en az yılda bir kere düzenli şekilde yapılmalıdır.

Sağlık Kontrolü İçin Genel Tetkikler

Sağlık Kontrolleri

Standart sağlık kontrolleri için yapılan genel tetkikler arasında tam kan tahlilleri, tam idrar tahlilleri, ultrasonografi tetkikleri ve genel muayene gibi uygulamalar vardır. Kan tahlilleri sayesinde herhangi bir diyabet ya da kalp damar problemlerinin oluşma riski görülmüşse, daha detaylı tetkikler yapılabilir. Yine kan testlerinden bağışıklık sistemi ve hormonal denge hakkında da bilgiler elde edilebilmektedir.

Tam idrar testi sayesinde, idrar yolu enfeksiyonları, karaciğer enzim dengeleri ve herhangi bir mesane problemi belirtileri bulunabilmektedir. İç organların genel durumunun kontrolü için ise ultrasonografi tetkikleri kullanılmaktadır. Rutinde yapılması gerekli olan sağlık kontrolleri hangi sıklıkla yapılmalı, hakkında bilgi sahibi olmak ve bu kontrolleri yaptırmak. Erken teşhis ve tedavi açısından çok gereklidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu