Sağlık

VARİS SORUNU OLANLAR YAZ AYLARINDA NE YAPMAMALIDIR?

Varis sıkıntısı yaşayan insanların yaz aylarında ağrı şikayetlerini azaltması ve daha ciddi derecede sağlık problemleri yaşamaması için kesinlikle yapmaması gereken bazı şeyler vardır.

VARİS SORUNU

Varis sıkıntısı yaşayan insanların yazın yoğun sıcaklarında korse gibi vücudu çok aşırı sıkan giysiler ve dar elbiseler giyinmemesi gerekir. Böylelikle vücut ısısının normal kalması sağlanarak varis damarlarının genişlemesi ve ilerlemesi engellenir. Varis sıkıntısı yaşayan insanların beli fazla sıkan kemer takmamaları gerekir. Böylelikle kan dolaşımının sağlıklı olması sağlanır. Varis sıkıntısı yaşayan insanlar yaz mevsiminin yoğun sıcaklarında düz tarz da ayakkabı giyinmeyerek ayak bileklerinin ve baldır kaslarının çok iyi çalışmasını sağlaması gerekiyor. Varis sıkıntısı yaşayan insanlar yazın yoğun sıcaklarında günde en az dört litre su içmeyi aksatmamalıdır. Varis sıkıntısı yaşayan insanlar yazın yoğun sıcaklarında baharatlı yiyecekler, yağlı et gibi besin maddelerine ve çay, kahve, alkol, sigara gibi içeceklere kesinlikle yanaşmamalıdır. Ayrıca sıcak su ile banyo yapmak, hamam ve sauna gibi aşırı sıcak ortamlarda bulunmak varislerin ilerlemesine ve şikayetlerin çoğalmasına neden olacağından bu tip ortamlardan uzak durulmalıdır. Varis sıkıntısı bulunan insanların yazın yoğun sıcaklarında güneş banyosu gibi vücut ısısını aşırı artıracak şeylerden uzak durması gerekir. Varis sıkıntısı bulunan insanların gece yatarken ayaklarını vücutlarıyla aynı orantıda tutmamaya özen göstermelidir. Varis sıkıntısı bulunan insanların yüzme ve yürüme gibi sporları ihmal etmemesi gerekir.

Günlük yaşam içerisinde varis sıkıntısı bulunan insanlar yukarıdaki basit tedbirleri alırlarsa en başta varislerinin ilerlemesine engel olurlar.

VARİS SORUNU
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu