Sağlık

Sağlığınız İçin Yatağınıza Önem Verin

Sağlığınız İçin Yatak

Yatak cinsleri sağlıklı bir yaşam için oldukça önemlidir. Yataklar çeşitli cinsten olabilir. Ancak sağlıklı olanlar pamuk yataklardır. Ancak bunların bakımı ve temizliği zor olması nedeni ile genellikle kauçuk yataklar kullanılmaktadır. Yatakların kılıfı hangi maddeden olmalı? Yatakların kılıfları ise sağlığınız için ketenden yapılmış olmalı ve ağırlıkları 12 – 14 kg kadar olabilir. İçi yumru olmamalı ve düzgün olmalıdır.

Yastıklarınız Nasıl Olmalıdır?

Normal yastıklar 45 – 65 cm olup, küçükler 30 – 35 cm olup içleri çok doldurulmalıdır. Her biri için 1 kg pamuk yeterlidir. Bazen pamuk yerine kauçuk veya kuştüyü kullanılabilir. İç kılıfları mermerşahiden veya ince Amerika’ndan yapılabilir.

Battaniyeleriniz Sağlığınız İçin Nasıl Olmalıdır?

Battaniyeler tamamen yün veya % 50 pamuk, yün karışımı olabilmektedirler. Hafif olmaları bakımından % 50 yün olanlar tercih edilmelidir. Temizliği için sıkça havalandırılması gerekir. Havalandırıldıkları takdir de çeşitli mikroplar da uçacaktır.

Çarşaflar Nasıl Olmalıdır?

Çarşaflarınız pamuklu bezlerden yapılmış boyları şilteden 10 cm uzun ve yanlardan şiltenin altına kıvrılabilecek genişlikte olabilmelidir.

Nevresimleriniz Nasıl Olmalıdır?

Battaniye kılıfı şeklinde olup iki çarşafın bir taraftan açık bırakılacak şekilde birbirine eklenmelidir. Üst kısmında içine sokulacak battaniyenin tutulabilmesi için 5 cm’lik dikişsiz, yer bırakılarak alt kısmına ilik düğme yapılarak kapatılması sağlanırsa da makinede yıkamada düğmeler yıpranacağından düz olarak da açık bırakılabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu