Sağlık

Vücut Hijyeniği İçin Banyo ve Temizliğin Püf Noktaları

Vücut Hijyeniği İçin Banyo

Vücudumuzu yeterince temizleye bilmemiz ve hijyenik tutabilmemiz için banyo muza oldukça özen göstermeli ve sıradan girip keselenip çıkmak gibi banyo yapmamalıyız. Banyonun kurallarına, püf noktalarına dikkat etmeliyiz. Banyo yaparken nelere dikkat etmeliyiz? dersek çok da garip bir soru sormuş olmayız.

Sıcak Banyo İle Temizlik Nasıl Yapılır?

Yemekten 2 -3 saat sonra duş altında veya küvet içinde yapılır. Önce saçlar, sabun veya şampuanla yıkanır. Baştan akan sularla Vücuttaki kirler kabarır. Sonra bir kese ile keselenilebilir. Sonra yumuşak bir lifle, sabunla vücudun her tarafı sabunlanarak bol su ile durulandıktan sonra havlu ile kurulanır. Sıcak banyo damarları genişleterek dolaşımı hızlandırır ve kanı dıştan ısıtır.

Soğuk Banyo İle Temizlik Nasıl Yapılır?     

Soğuk su banyosu genellikle duş şeklinde yapılır. Sıcak suyun aksi bir etki yaparak damarları ve dolaşımı kamçılar, kalbin gücünü artırır. Ciltte damarlar daralır, kan iç kısımlara kaçar, Bu yüzden vücutta önce serinlik, sonra sıcaklık hissi yaratır.

Vücutta istenmeyen kıllar İçin Çözüm

Vücutta hangi kılların bize zararı vardır? Vücutta koltukaltı gibi yerlerdeki kıllar ter tutup koku yapar. Bunların temizliğine dikkat edilmelidir. Kıl döken toz ve kremler veya tıraş makinesi kullanılarak temizlenmelidir.

Derinin Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Deri çeşitli yollarla temizlenebildiği gibi, çoğu kimse sabun ve su ile temizlenmeyi tercih eder. Hafif olan toz veya sıvı deterjanlar, derinin yanmasına ve tahriş olmasına neden olabilmektedir. Eğer cilt kuru ise krem kullanılmalıdır. Banyo yağları kuru cilde faydalı olabilir

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu