Sağlık

Uyku Apnesi Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Uyku Apnesi Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir? Uyku apnesi, uyku esnasında kısa süreliğine nefesin durmasına sebep olan bir uyku bozukluğudur. Uyku apnesi günümüzde çok yaygın olarak görülen bir sağlık sorunudur. Uyku sırasında nefesin durması, gece birçok kez saniyeler veya dakikalar boyunca yaşanır. Uyku apnesi, birçok farklı sebepten meydana gelebilir. Uyku apnesi yaşayan insanlar gece boyunca sık uyanırlar. Bu yüzden uykuları bölünür ve kaliteli uyku uyuyamazlar. Bu nedenle gün boyunca bitkinlik ve yorgunluk yaşarlar.

Uyku Apnesi Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir? Uyku apnesi, genellikle midede şişkinlik, öksürük ve uykuya dalamama gibi sorunlarla beraber görülür. Uyku apnesinin birçok sebebi olsa da en yaygın nedenleri stres, obezite ve genetik faktörlerdir. Uyku apnesi başlı başına bir hastalık değildir. Bu sorun daha çok bir sağlık sorununun belirtisidir. Bu yüzden uyku apnesi olan kişilere, bu sorunun belirtilerinin hafifletilmesine destek olan ilaçlar verilir.

Uyku Apnesi Nedir

Uyku apnesinin bir diğer adı obstrüktif uyku apnesidir. Uyku apnesi, kişinin gece uyurken hava yollarının bir süreliğine bloke olmasından kaynaklanır. Hava yolları bloke olduğunda kişi nefes alamaz ve uyanır. Uyku apnesi her insanda farklı şiddette yaşanabilmektedir. Bu sorun, erkeklerde çok daha yaygın görülmektedir. Genellikle uyku apnesi, en erken 30 ila 40 yaşları arasında görülür.

Bir tür uyku bozukluğu olan uyku apnesi, günümüzde insanların en fazla yaşadığı sağlık problemlerinden biridir. Araştırmalara göre dünyada yaklaşık yüzde 70 kişide bu sorun görülmektedir. Amerika Birleşik Devletlerinde tüm ölümlerin yüzde 30’unun uyku apnesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Uyku apnesinin en temel nedeni obezite ve fazla kilo sorunudur. Bununla birlikte stres, alerjiler, burun tıkanıklığı ve depresyon da bu soruna neden olan başlıca etkenlerdir.

Uyku Apnesinin Tedavisi

Uyku apnesinin henüz kesin bir tedavisi yoktur. Ancak semptomları hafifletmek için yapabileceğiniz birçok yöntem vardır. Uyku apnesi yaşadığınızdan şüpheleniyorsanız öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Size uyku apnesi teşhisi konulursa doktorunuz size bazı ilaçlar reçete edecektir. Bu ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız. Uyku apnesinin tedavisi için hastalığın gerçek nedenini tespit etmek oldukça önemlidir. Kilo probleminiz varsa kilo vermeye çalışmalı, bir diyetisyene başvurarak fazla kilolarınızdan kurtulmalısınız. Uyku apnesini tedavi etmenin en iyi yolu hayatınızdaki stresi azaltmaktır. Eğer uyku apnesini stresten dolayı yaşıyorsanız, hayatınızda stresi azaltarak bu rahatsızlığın belirtilerini hafifletebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu