Sağlık

Vajinal Akıntı ve Kaşıntının Sebebi Ne Olabilir?

Vajinal Akıntı ve Kaşıntının Sebebi Ne Olabilir? Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarına sıklıkla başvurulan konular arasında akıntı ve kaşıntı problemleri genellikle ilk sıralarda yer alır.

Vajinal akıntı ve kaşıntı sıklıkla görülmekte olup bunun altında yatan sebepler çeşitlilik gösterir. Her kadında görülen akıntı enfeksiyondan kaynaklanmadığı sürece herhangi bir sorun teşkil etmez. Ancak akıntının kokusu, rengi, kıvamı değiştikçe bu durum farklı sonuçlar doğurabilir. Beyaz akıntı normal kabul edilirken yeşil, gri, sarı renkte olan akıntıların altında yatan farklı sebepler olabilir. Özellikle regl dönemlerinde akıntının rengi kendiliğinden değişir ve koyu kıvamlı, beyaz bir hal alır. Bunun sebepleri ise kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Vajinal Akıntı ve Kaşıntının Nedenleri

Vajinal akıntı ve kaşıntının sebepleri değişkendir. Akıntı sebepleri incelendiğinde bunlar arasında gebelik durumu, hormonlar ile ilgili değişiklikler, serviks (rahim ağzı) kanseri, bakteriyel enfeksiyon, doğum kontrol haplarının yol açtığı yan etkiler, nemlendirici ve kokulu sabun kullanımı, mantar enfeksiyonu, stres, hormon düzensizlikleri, vajinal enfeksiyonlar, diyabet, yumurtlama döneminde olma, pelvik enfeksiyonu, diyabet, yumurtalık kanseri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi durumlar yer alır.

Vajinal kaşıntı nedenleri olarak ise doğum kontrol hapları, antibiyotik kullanımı, stres, yanlış beslenme, menopoz, dar kıyafetler, cinsel ilişki, bağışıklık sisteminin zayıflaması, aylık regl döngüsü, kişisel bakım ürünleri, bakteri enfeksiyonları gibi haller sayılır. Bunlara karşı dikkatli olmak kaşıntı ve akıntı şikayetlerini en aza indirecektir.

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinal akıntı ve kaşıntının tedavisi için mutlaka bir uzmana muayene olmak gerekir. Bu durumun altında yatan sebep öğrenilir ve doktor tarafından ona uygun bir tedavi programı uygulanır. Genellikle bu gibi problemler ilaç tedavisi ile giderilir. Akıntı ile ilgili kesin bir tanıya varmak adına kültür testi istenebilir. Elde edilen sonuca bağlı olarak uygun tedavi programına başlanılır. Mantar kaynaklı kaşıntı hallerinde krem ya da jel tedavisi uygulanır. Eğer sorunun sebebi bakteriyel enfeksiyon ise bu durumda antibiyotik tedavisinin uygulanması tavsiye edilir. İyileşme süresinde doktor tarafından verilen önerilere eksiksiz olarak uyulması gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu